Patriarcha Bartoloměj vzkazuje do Moskvy, že zklamali věřící. Očekával, že Kirill odstoupí

Ruská pravoslavná církev zklamala otce pravoslaví. Udělala chybu, že neodsoudila invazi na Ukrajinu, hlásil z Istanbulu do Moskvy konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I.

Deník SME informuje, že hlava Ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, je dlouholetým stoupencem Kremlu. Světová rada církví požádala Kirilla, aby „zasáhl a vyjednával“ a pomohl ukončit válku na Ukrajině.

Bartoloměj podle svých slov očekával, že se patriarcha Kirill postaví proti rozhodnutí Vladimira Putina napadnout Ukrajinu. Věřil také, že Kirill následně odstoupí z funkce hlavy Ruské pravoslavné církve.

„Není možné, aby církve neodsuzovaly násilí a válku. Ruská církev nás zklamala, nechtěl jsem, aby ona a bratr Kirill byli výjimkou. Nevím, jak by to mohla ospravedlnit ve svém svědomí,“ řekl podle deníku SME Bartoloměj na adresu Moskevského patriarchátu.  

Patriarcha Bartoloměj očekával, že se Kirill „postaví v tomto historickém okamžiku proti Putinovi a v případě potřeby se vzdá své funkce. Měl přijít za Putinem a říct mu to: Pane prezidente, nesouhlasím s vámi, rezignuji.“

Pravoslavný ekumenický patriarchát se sídlem v Istanbulu (Konchantinopoli) je již čtyři roky v konfliktu s Ruskou pravoslavnou církví kvůli rozhodnutí Ukrajiny oddělit se v roce 2018 od Moskvy a založit vlastní nezávislou odnož pravoslavné církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Bartoloměj

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář