Patriarcha Kirill chápe postoj ukrajinské pravoslavné církve přerušit vztahy s Moskvou

Patriarcha Kirill chápe postoj ukrajinské pravoslavné církve. Po ruské invazi na Ukrajinu se rozhodla přerušit vztahy s Moskvou a vyhlásila „úplnou nezávislost“.

„Plně chápeme, jak dnes ukrajinská pravoslavná církev trpí,“ řekl patriarcha v katedrále Krista Spasitele v centru Moskvy.

„Chápeme, že Jeho Blaženost metropolita Onufrij a episkopát by dnes měli jednat co nejmoudřeji, aby nekomplikovali život svých věřících,“ řekl patriarcha podle agentury AFP.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila nezávislost na Moskevském patriarchátu

Denník SME píše, že toto je první Kirillovo vyjádření k pátečnímu oznámení ukrajinské pravoslavné církve. Ukrajinská média a analytici mezitím upozorňují, že UPC oficiálně nevyhlásila svou autokefalii.

Sjezd, na kterém bylo rozhodnutí ukrajinské pravoslavné církve přijato, zároveň vyzval ukrajinské úřady a úřady Ruské federace, aby pokračovaly v mírových jednáních a hledaly způsob, jak zastavit krveprolití.

Mluvčí UPC metropolita Kliment vysvětlil, že rozchod s ruským patriarchátem požadovali řadoví členové této promoskevské církve. „Církevní sbor cítil, že už nemůže mlčet,“ vysvětlil.

Kliment řekl, že UPC odsuzuje výroky patriarchy Kirilla o ruské agresi na Ukrajině a zcela se od nich distancuje. „Přikázání ‚Nezabiješ‘ nemá jiný výklad,“ prohlásil Kliment.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář