Křesťan dnes

Patriarcha ruské pravoslavné církve vyzval k modlitbám za Putina

Moskva – Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, vyzval preláty, duchovní a věřící modlit se zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina a potvrdil texty modliteb „o zdraví hlavy státu ruského“, napsal dnes na svém webu list Kommersant.

Věřící mají doporučeno modlit se nejen 7. října, kdy Putin slaví 70. narozeniny, ale i následující den, poznamenal deník.

„Ruský prezident Vladimir Putin 7. října letošního roku dosáhne 70 let. Nejsvatější moskevský patriarcha Kirill vybízí všechny arcipastýře, pastýře, mnichy a laiky, aby se v tento den ve svých domovech vroucně modlili o zdraví hlavy státu ruského,“ praví se v dopise, který rozeslal moskevský patriarchát po diecézích v celém Rusku.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

Pokud jde o 8. říjen, patriarcha doporučil během bohoslužeb pronést zvláštní modlitbu o zdraví ruského prezidenta.

Kirill je vnímán jako spojenec Kremlu, který podporuje Putina a i jeho válku proti Ukrajině. Právě kvůli postoji špiček pravoslavné církve k Putinově režimu feministická skupina Pussy Riot v předvečer prezidentských voleb v roce 2012 uspořádala v hlavním chrámu země, moskevské katedrále Krista Spasitele, „punkovou modlitbu“, při které členky kapely křičely „Bohorodičko, vyžeň Putina!“.

Kirillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill a prezident Putin

Exit mobile version