Devadesátiletý kardinál, který byl zatčen na základě přísného hongkongského zákona o národní bezpečnosti, se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem.

Kardinál Joseph Zen, který je emeritním hongkongským biskupem a jedním z nejvýše postavených katolíků v Asii, se minulý týden v Římě zúčastnil pohřbu emeritního papeže Benedikta XVI. Hongkongské úřady mu na pět dní dočasně uvolnily pas, aby mohl odcestovat do Itálie.

SOUVISEJÍCÍ – AFP: Hongkongský soud povolil kardinálu Zenovi zúčastnit se pohřbu Benedikta

Jeho soukromé setkání s papežem Františkem se podle portálu Premier uskutečnilo údajně v pátek ve vatikánském penzionu Santa Marta.    

Kardinál Zen řekl jezuitskému časopisu America o svém setkání s papežem: „Bylo to nádherné. Byl tak srdečný!“  

Kardinál Zen byl loni v Hongkongu zatčen kvůli nyní již zrušenému fondu, který údajně pomáhal prodemokratickým demonstrantům. Patří mezi desítky bojovníků za demokracii, kteří po protestech v Hongkongu v roce 2019 čelí hrozbám ze strany Číny.

Při reflexi pontifikátu Benedikta XVI. kardinál Zen na svém blogu napsal, že Joseph Ratzinger byl „velkým obhájcem pravdy“, který navzdory mnoha neúspěchům podnikl „mimořádné“ kroky na podporu církve v Číně.

„Jako člen čínské církve jsem papeži Benediktovi nesmírně vděčný za věci, které pro ni udělal a které pro jiné církve neudělal.“ 

Křesťanský zpravodajský portál Premier v této souvislosti píše, že papež František se v posledních letech snažil zlepšit vztahy s Pekingem. Kardinál Zen prý obvinil Vatikán, že nedělá dost pro podporu podzemní katolické komunity v Číně.

Předpokládá se, že kardinál Zen odletěl z Říma a vrátil se do Hongkongu v sobotu 7. ledna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Joseph Zen

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář