Pět otázek pro podnikatele – Pavel Vimr

Přinášíme vám druhý rozhovor z našeho nového cyklu Pět otázek pro podnikatele. Tentokrát nám odpovídal pan Pavel Vimr – majitel a jednatel Victory Czech, s. r. o. Tato společnost vznikla v roce 1998, v současnosti má okolo 130 zaměstnanců a zabývá se výrobou kovových díl a palet. Mezi typické zákazníky společnosti Victory Czech, s. r. o. patří nadnárodní společnosti působící v automobilovém, sklářském průmyslu, výrobci bílé techniky, domácích spotřebičů, zahradní techniky a nábytku.

………………………

1. Je pro Vás Vaše práce a podnikání něčím víc než jen způsobem obživy, vnímáte svou úlohu ve vztahu k druhým lidem a ke společnosti také očima víry?

Ano.

Pavel Vimr
Pavel Vimr

2. Ovlivňuje Vaše víra vztah k zaměstnancům, atmosféru ve firmě? Jak konkrétně?
Ano, jak konkrétně je spíše otázka k zaměstnancům. Určitým znakem je téměř nulová fluktuace na vyšších a středních pozicích a velmi nízká na dělnických. Lidé zůstávají i přes lukrativnější nabídky jinde.

3. Byl jste někdy postaven do situace, že se od Vás vyžadoval / očekával úplatek nebo jiný čin v rozporu se zákonem či dobrými mravy? Jak jste s tím naložil? Je vůbec možné ve světě obchodu obstát „s čistým štítem“ a není víra jakousi konkurenční nevýhodou?
Bylo by pěkné říci, že jsem jako Mirek Dušín z Rychlých šípů. Ale nejsem. Úplatky nepřijímám a nedávám, zákon minimálně v rychlostech na silnici občas překračuji. Otázkou je, co znamená „s čistým štítem“. Pokud to představuje dodávat včas a kvalitně, držet slovo v obchodních vztazích, platit daně a tak podobně, tak ano – dělám pro to maximum a vnímám i Boží vedení. Víru považuji za velký přínos v podnikání. Pro většinu našich zákazníků je to bonus – kdo by nechtěl mít dodavatele, který nemá „dvojí závaží“.

4. Co by podle vás mělo charakterizovat „křesťanského podnikatele“?
To, co kohokoliv jiného. Láska ve vztazích – u podnikatelů k zákazníkům, dodavatelům, zaměstnancům, společnosti.

5. Je Vám církev jako celek i jako její jednotliví členové ve Vaší práci oporou? Nebo naopak ze strany církve nějakou větší podporu pro křesťanské podnikatele postrádáte, uvítal byste ji?
Myslím, že podnikání a finance nejsou v církvích tématem dne. Pro podnikání to nevadí, svět peněz by větší osvětu potřeboval. Osobně mám několik přátel, většinou pastorů, kteří jsou oporou pro mne jako pro člověka. To se promítá i do podnikání.

 

Zdroj: Kompas

Foto: Creative Common Search a  archiv Pavla Vimra

 


Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář