Petici „Přestaňte měnit naše velké katedrály v noční kluby“ podepsaly tisíce lidí

Více než 2000 lidí vyjádřilo svůj nesouhlas prostřednictvím petice proti nedávné tiché diskotéce, která se konala v Canterburské katedrále, ikonickém místě s hlubokým historickým a náboženským významem.

Katedrála, kterou založil v roce 597 n. l. svatý Augustin, slouží jako mateřský kostel anglikánského společenství a je sídlem canterburského arcibiskupa. Kromě toho má statut světového dědictví UNESCO a má historickou váhu jako místo mučednické smrti Thomase Becketa.

SOUVISEJÍCÍKatedrála v anglickém Canterbury uspořádala tichou taneční party

Zpravodajský portál Premier píše, že tichá diskotéka s popovou hudbou 90. let a nabídkou prodeje alkoholu v posvátném prostoru vyvolala tichou vigilii křesťanských demonstrantů před katedrálou. Navzdory kontroverzi, kterou tato akce vyvolala, se několik dalších katedrál, včetně Herefordu, Leedsu, Coventry, Sheffieldu a Manchesteru, rozhodlo uspořádat podobné tiché diskotéky v nadcházejících týdnech a měsících. Například katedrála v Manchesteru plánuje nejen tichou diskotéku v květnu, ale také klubový večer punkového rocku na konci února.

Petici s názvem „Anglikánští děkani, přestaňte měnit naše velké katedrály v noční kluby“ podepsalo na webu Change.org více než 2100 osob.

Signatáři petice obviňují děkany katedrál ze svatokrádeže a tvrdí, že tyto prostory by měly být věnovány modlitbám, a ne světské zábavě. Vyzývají křesťany, aby vyjádřili svůj nesouhlas, a prosí děkany katedrál, aby obnovili posvátnost těchto prostor.

„Znesvěcování nepřestane, pokud se nebudeme bránit peticemi a modlitbami, abychom ukázali duchovním jejich omyly a probudili v lidských srdcích obnovenou úctu k našim posvátným místům,“ píše se v petici.

„My, níže podepsaní, se stavíme proti jakémukoli znesvěcování našich historických svatých míst, a zejména proti jejich využívání jako nočních klubů. Drazí anglikánští děkani, zastavte prosím diskotéky a udělejte z katedrál opět domy modlitby.“

Kritici uvnitř křesťanské komunity rovněž vyjádřili své obavy. Organizace Christian Concern vyjádřila skepsi ohledně efektivity takových akcí, pokud jde o přilákání skutečných návštěvníků bohoslužeb.

„Pokud bylo cílem canterburské katedrály přilákat mladé a opravdové věřící, tichá diskotéka rozhodně nebyla tou správnou cestou,“ uvedla podle portálu Premier organizace Christian Concern. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Canterburská katedrála

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář