Piper apeluje na křesťany, aby nepodlehli manipulaci a nechali se očkovat

Teolog a spisovatel John Piper zveřejnil článek, který povzbuzuje křesťany k očkování proti covidu. Připojil se tak k řadě vlivných amerických evangelikálů jako jsou Russell Moore, Franklin Graham, Robert Jeffress či Max Lucado.

Piper adresoval svůj komentář neočkovaným křesťanům, kteří se obávají, že budou „v rozporu s lidmi, které respektují.“  Bývalý dlouholetý pastor baptistického sboru se podělil o to, co nazval jednoduchým poselstvím pro ty, kteří to tak cítí. „Jsi svobodný,“ napsal.

SOUVISEJÍCÍ – John Piper / Sex během menstruace?

Piper poprosil věřící, kteří si zkontrolovali své svědomí, poradili se se svými lékaři a rozhodli se zůstat neočkováni, aby „s pláčem a radostí“ pokračovali v cestě.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Piper vysvětlil, že křesťané by měli plakat, protože na koronavirus zemřelo přes 4,5 milionu lidí, z nichž přes 700 000 jsou Američané. A měli by být veselí, „protože Kristus zázračně umožňuje milovat lidi tím, že jsou ‚smutní, ale přesto radující‘“, jak se píše v 2. Korintským 6,10.

Piper argumentoval statistikami

Zakladatel portálu Desiring God citoval Associated Press, Lexington Herald-Leader a Fox43, aby poukázal na to, že téměř všechna úmrtí související s Covid-19 ve Spojených státech se vyskytla mezi neočkovanými lidmi.

SOUVISEJÍCÍ John Piper / Nic nemůže nahradit kázání

Piper poukázal na to, že i když někdo váhal s očkováním kvůli tlaku vlády, vakcína prokazuje svoji účinnost bez ohledu na to, kdo za ní může stát.

Baptistický pastor apeluje na věřící, aby odolávali politickému tlaku vrstevníků. Tvrdí, že dovolit strachu, aby byl hybnou silou v rozhodnutí odmítnout vakcínu, je nebiblické, a konstatoval, že je to „jen Bůh kdo nás vlastní. A pouze Bůh, který nám vládne. Nevládne nám žádný člověk. Jsme osvobozeni od veškerého lidského vlastnictví.“

Vysvětlil, že křesťané by měli následovat Boží vedení, nikoli politickou levici nebo pravici. „Žijte jako lidé, kteří jsou svobodní,“ napsal Piper. „Pokud vám váš Otec v nebesích svým slovem a moudrostí dá jasně najevo, že Jeho slávě a dobru vašeho bližního lépe poslouží, když nebudete očkováni, můžete kvůli lásce riskovat covid. Žádný křesťan není povinen se klanět neoprávněným příkazům.“

Piper však zopakoval, že křesťané by se měli řídit spíše přesvědčením než politickou orientací. „Nenech se zotročit strachem z člověka,“ napsal. Citoval Přísloví 29,25: „Strach z člověka je léčkou, ale kdo věří v Pána, je v bezpečí.“ Vysvětlil, že svoboda křesťanům umožňuje svědomité rozhodnutí nechat se očkovat. Argumentoval, že křesťané jsou osvobozeni od strachu z člověka, od toho, že budou označeni za ty, kdo dělá kompromisy a že je budou považovat za ty, kteří nejsou součástí „odvážných odpůrců“ očkování.

„Nebuďte otroky vládního jha, protivládního jha, levicového jha nebo pravicového jha, protože křesťané byli v Kristu osvobozeni,“ uvedl Piper.

Kvůli této svobodě Piper napsal: „Můžete bezúhonně říci: ‚Moje rozhodnutí nechat se očkovat není politické rozhodnutí. Není pravicové, ani levicové. Je to biblicky poučený akt lásky.‘ Synové jsou svobodní. S pláčem a zároveň s radostí volný. Proto ‚žijte jako lidé, kteří jsou svobodní‘.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. října 2021 Foto: CC Search – John Piper

Tags: ,,,,,,

4 Komentáře

 1. Když někdo trpí civilizační nemocí, např. cukrovkou, obezitou, srdeční chorobou atd., není to vůči společnosti žádný velký prohřešek. Je to sice podivné, ale je to tak. Každý postižený by si totiž musel přiznat, že si z velké míry za svůj zdravotní stav může sám. V případě covidu je to však zcela opačné, za zdravotní stav konkrétního jedince může někdo jiný, samozřejmě ten, od kterého se nakazil. Přesný opak adresných nemocí, které více či méně usvědčují samotného viníka. Ty jsou však pokrytecky brány jako „něco“ s čím se prostě nedá nic dělat, protože mnoho lidí by si muselo sáhnout hluboko do svého svědomí. Přiznejme si, farmaceutický průmysl je obrovský byznys. Kolem samotného covidu už bylo rozjeto mnoho teorií a také mnoho lží. O úspěšnosti očkování, neinfekčnosti očkovaných a jejich netestování, nerespektování přirozené imunity po prodělání nemoci již do značné míry zpochybňují věrohodnost a úspěšnost „boje“ s covidem. Ale všechny naše lidské chyby a pokrytecké svádění příčin jednoho na druhého jistě přikryje láska, která jednoznačně velí očkovat – tedy pokud se navzájem milujeme.

  Odpověď
 2. Jestli bude očkování povinné tak se bude švindlovat jak už se teď švindluje a skončí to přesně tam kam to vede a tomu co je psáno ve Svatém písmu.

  Odpověď
 3. Neustále lžeme, lžeme a lžeme,
  jak už jsem naznačil v prvním příspěvku. Kéž bychom bojovali proti sobě samým stejně tak urputně, jako proti covidu. Ale opak je pravdou a je to logické. Každý člověk bez výjimky si je ve své mysli i svědomí vědom toho, jak více či méně neúspěšně zápasí s různými špatnými stereotypy a slabostmi svého těla a potažmo nemocemi. Zde si jistě nikdo netroufne být oním prvním, kdo hodí kamenem – nikdo totiž nejsme bez viny. V případě covidu však tyto zábrany lehce a stádně odhazujeme, z jednoduchého důvodu – zcela jistě je viníkem ten druhý. Je těžké nebo lehké hodit ten kámen?

  Odpověď
 4. Petra R. Kaprálová (PRK)

  „Pokud vám váš Otec v nebesích svým slovem a moudrostí dá jasně najevo, že Jeho slávě a dobru vašeho bližního lépe poslouží, když nebudete očkováni, můžete kvůli lásce riskovat covid. Žádný křesťan není povinen se klanět neoprávněným příkazům.“ Ano, to je přesně ono.

  Koneckonců i covid poslouchá Krista a i vlasy na mojí hlavě jsou spočítány. Mám jistotu.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář