„Platíme svými životy a krví. Žádné kompromisy v otázce územní celistvosti.“ Ukrajinští věřící se modlí za úplnou porážku Ruska 

Podle kyjevského zástupce organizace Eurovision Davida Hathawaye se církve v zemi při setkání u příležitosti 8. národního dne modliteb za Ukrajinu modlily za úplnou porážku Ruska.

„Nikdo nevyjádřil žádnou připravenost, žádný náznak ochoty ke kompromisům ohledně našeho lidu a naší země,“ prohlásil podle zpravodajského portálu Premier Ukrajinec Vadim Preobraženskij z Eurovision Mission to Europe, misijní organizace vedené Davidem Hathawayem.

SOUVISEJÍCÍPapež opět vyzval k modlitbám za Ukrajinu, jeho vyslanec jedná v Moskvě

„Ukrajina postupuje a postupně, den za dnem, metr za metrem, osvobozujeme naši zemi. A je pro nás velkým povzbuzením, že právě teď získáváme zpět i část země, která byla obsazena ještě v roce 2014. Je to dost neobvyklá situace, protože máme nebývalou jednotu národa,“ dodal.

Preobraženskij hovořil v době, kdy do Moskvy zavítal papežův mírový vyslanec, kardinál Matteo Zuppi, který zde hledá možnosti řešení konfliktu. Jedná se o první cestu vysokého vatikánského představitele do Ruska od invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Mluvčí prezidenta Putina uvedl, že Rusko si váží „úsilí Vatikánu“ a papežovy snahy pomoci ukončit „konflikt“. S kardinálem se setká ruský poradce pro zahraniční záležitosti. Nepředpokládá se však, že by jednal se samotným Putinem.

P. Preobraženskij uvedl, že Den modliteb za Ukrajinu se konal 10. června v Buči, v místě nejprudších bojů v prvních 40 dnech ruské invaze, za kterou je prezident Putin obviněn ze zločinů proti lidskosti.

Setkání začalo minutou ticha k uctění památky všech, kteří zemřeli v rusko-ukrajinském konfliktu. Poté promluvil David Hathaway, britský evangelista, který je autorem myšlenky Národního dne modliteb za Ukrajinu.

„V Buči, v tomto místě zvěrstev, se sešly všechny křesťanské konfese,“ poznamenal Preobraženskij. „Přišlo tolik lidí a byli naprosto hladoví po Duchu svatém,“ dodal.

Modlitební setkání se konalo současně s dlouho očekávanou ukrajinskou protiofenzívou a do sportovní haly, která byla obsazena v prvních dnech války, se sjely tisíce lidí z celé Ukrajiny. Její obnova byla dokončena jen několik dní před akcí.

„Byly to velmi upřímné modlitby z jednoho velkého ukrajinského srdce za úplné Boží vítězství Ukrajiny a za osvobození celé ukrajinské země,“ pokračoval Preobraženskij. „Náš lid, který právě teď musí žít na dočasně okupovaných územích, nejsme připraveni obětovat,“ dodal.

Příspěvky a modlitby přednesli duchovní vůdci, včetně zástupců Všeruské rady církví a dalších křesťanských organizací.

„Nejsme připraveni přistoupit na kompromisy v případě jediného Ukrajince,“ dodal Preobraženskij. „Platíme za to svými životy a krví a s tím teď nehodláme obchodovat. Potřebujeme zpátky svou zemi a pak budeme naprosto spokojeni,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. Zdá se, že na Ukrajině zvítězí Rusko. Ale není to jisté, a otázka je kdy a co takové vítězství vlastně znamená. Já si myslím, že by bylo spravedlivé, kdyby vyhráli Rusové. Hlavně ale se člověk má modlit – buď vůle Tvá, Bože. A Boží vůli nikdo s jistotou nezná. Křesťan – Ukrajinec nebo Rus má v Bibli jasný příkaz – miluj svého nepřítele.

  Odpověď
 2. „Já si myslím, že by bylo spravedlivé, kdyby vyhráli Rusové.“
  .. takže by bývalo spravedlivé, kdyby ve WW2 zvítězil Hitler? Opravdu zvláštní logika.
  A ad to „miluj svého nepřítele“ .. to sloveso znamená „ne-nenávidět“, tedy třeba ošetřit jej nebo dát mu najíst. Ale rozhodně ne objímat jej, když on se chystá mne zabít.

  Odpověď
 3. Je smutné, jak mohou být ukrajinští křesťané tak slepí. Když se vrátíme do historie, prakticky jedna válka někde skončila a další válka jinde zase začala. Po totální porážce Hitlerova Německa se mohlo zdát, že největší zlo bylo navždy poraženo. Opravdu? Tenkrát tomu lidé zcela jistě oprávněně věřili. Cožpak jsme slepí a nevidíme skutečnost, že další a další války pokračují? Že neberou konce? Že se válkami nic definitivního nevyřešilo a samotné Zlo nikdy nebylo poraženo, ale naopak zvítězilo? Tento padlý svět je v otroctví Zákona a pod vládou Satana a žádné násilí ani „chtěné dobro“ jeho postavení nemůže změnit.

  Ř 8:5: Ti, kdo jsou živi podle těla, mají na mysli věci těla; ale ti, kdo jsou živi podle Ducha, myslí na věci Ducha.

  Odpověď
 4. Příčinou války bylo rozšiřování NATO na východ. Na sumitu NATO v 2008 byla Merkelová a Sarkozi byli proti tomu, aby Ukrajina a Gruzie se stali členy NATO. Američané si prosadili svou a výsledkem je válka. Západu šlo a jde o rozbití Ruska, svržení Putina a ovládnutí Ruska. A to považuji za neospravedlnitelnou agresi.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář