Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Kuba – V kubánském hlavním městě Havaně byl vybudován první kostel po šedesáti letech. Na povolení k výstavbě se čekalo 25 let.

Nový havanský kostel nese zasvěcení sv. Janu Pavlu II. Fondy na výstavbu pocházejí od mnoha dárců, včetně papežské nadace Pomoc trpící církvi. Při konstrukci byly využity mimo jiné materiály z oltářního podia, na kterém sloužil mši Benedikt XVI. při své návštěvě na ostrově v březnu roku 2012.

Havanský kostel sv. Jana Pavla II. je druhou sakrální stavbou vybudovanou na ostrově od roku 1959, kdy Fidel Castro převzal vládu. První byl před rokem inaugurován v Sandinu, v západní části ostrova. Castrův režim zkonfiskoval církevní majetek, vyhostil misionáře a nastolil oficiální ateismus.

Po pádu Berlínské zdi začal pomalý proces navazování vztahů s církví a Svatým stolcem. Přispěla k tomu mimo jiné pouť Jana Pavla II. na Kubu v roce 1998. Jak jsme připomínali, ostrov navštívil v roce 2012 také Benedikt XVI. a o tři léta později, v roce 2015, došlo v Havaně k historickému setkání papeže Františka s patriarchou Kyrillem.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 1. června 2020 Foto:  Wikimedia Commons – kostek v Havaně, ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář