Po celé zemi probíhají totální čistky nezávislých médií

Paní Cichanouskaja odjela na pracovní návštěvu do USA. Zatímco v evropských zemích pobývá většinou 2–3 dny, v USA to budou skoro 3 týdny! Začíná návštěvou Washingtonu, kde bude do pátku. Už absolvovala některá setkání, v úterý bude mít jednání v Bílém domě. Dosud není jasné, zda ji přijme prezident, bude mít ale setkání s ostatními nejvyššími politickými představiteli země. V pátek odletí do New Yorku a později ještě navštíví San Francisco a Los Angeles.

Lukašenko pokračuje ve své pomstě za sankce. Litevští a polští pohraničníci denně loví desítky, někdy i více než sto nelegálních migrantů. Litva na třech čtvrtinách své hranice s Běloruskem postavila zábrany z ostnatého drátu. Jsou to takové veliké role drátu – podobné používal OMON při demonstracích na zatarasení ulic – položené jedna vedle druhé, několik na sobě (celková výška 3 m). Možná to pomůže proti migraci lidí, já na to ale koukám i očima zoologa… Každá taková bariéra brání volnému pohybu velkých savců, v tomto případě především vlků, rysů, losů apod., a to je z hlediska ochrany přírody problém.

SOUVISEJÍCÍDění uplynulých týdnů v kostce

Druhý druh pomsty je ještě zákeřnější. Již druhý týden po celé zemi probíhají totální čistky nezávislých médií a lidskoprávních organizací. Již na jaře byl zablokován web TUT.BY, největší a nejčtenější nezávislý informační portál. Část jejich novinářů je ve vězení, část v emigraci. Teď začali kanceláří a stránkami Naší Nivy (NN). To jsou nejstarší běloruské noviny, existují už od r. 1906. Již několik let nevycházejí v papírové podobě, ale v elektronické verzi se dostávají k tisícům čtenářů. Kromě toho vydávají vynikající časopis Naše historie (píšou do něj i mí přátelé) a ač jsou médiem světským, vydávají i dva dětské křesťanské časopisy (pro menší a pro větší děti – i do těch většinu materiálů píšou mí přátelé). Minulý týden ale do redakce NN vnikli „černí“, zabavili veškerou techniku, zablokovali web a pozatýkali novináře. Provedli domovní prohlídku v redakci i u novinářů doma. Stejný scénář se opakoval v minských redakcích Svobodné Evropy a TV Belsat. Tato média sice sídlí v zahraničí (Svobodná Evropa v Praze, Belsat ve Varšavě), v Minsku ale mají svá studia a zaměstnance. Také jejich studia byla vyrabována a zamčena, část lidí zadržena, proběhly domovní prohlídky. Po velkých médiích přišly na řadu redakce regionálních novin. Ty teď berou postupně jednu za druhou. V současné době v podstatě otázka nestojí „zda“ přijdou i do dalších redakcí, ale „kdy“ tam přijdou. Za necelé 2 týdny bylo provedeno 63 domovních prohlídek! A tak někteří nečekají na „návštěvu“ a opouštějí zemi. Z jednoho města např. celá redakce komplet emigrovala do Litvy, odkud pokračují v práci. Kromě médií se pustili i do organizací na ochranu lidských práv. Z lidskoprávního centra Viasna zadrželi několik pracovníků na 10 dnů, to už odseděli, takže jich většinu pustili, tři ale drží dál. Celkem je dnes v Bělorusku 570 politických vězňů.

Běloruské ženy vycházejí do ulic v červenobílém oblečení, nedávno vyšli i důchodci. Bílo-červeno-bílá symbolika z ulic nemizí.

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 22. července 2021 Foto: protesty v Bělorusku

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Peníze nejsou zdrojem zla. Zdrojem zla je láska k penězům. Peníze jsou jen médium, které převádí náš čas na jejich získání na konkrétní realizaci našeho života. Buď jsou poctivě získané či darované nebo nepoctivě získané či ukradené.
    Ad “ nezávislá media“. Zkuste, prosím, tento výrok ,v kontextu článku, vnímat jako nezávslá na lžích, manipulacích a vyhrožování krutovládce. Mnozí novináři z těchto médií byli uvězněni, nebo zavražděni. Opravdu to nedělají jen pro peníze.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář