Po Madurovi žádá papeže o pomoc s krizí ve Venezuele i Guaidó

Řím – Opoziční vůdce a prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó dnes v rozhovoru s italskou stanici Sky TG24 požádal papeže Františka, aby v současné krizi ve Venezuele sehrál roli zprostředkovatele. K podobnému kroku již dříve vyzval stávající prezident země Nicolás Maduro. Papež dal v úterý najevo ochotu se zprostředkovatelské role ujmout pouze za podmínky, že o to požádají obě strany, napsala agentura DPA.

Podle Guaidóa by mohla hlava katolické církve Venezuele pomoci nastolit přechodnou vládu a umožnit předčasné prezidentské volby. V zemi podle Guaidóa dochází ke krveprolití, za které podle něj nese odpovědnost prezident Maduro. Zasednout k jednacímu stolu v tomto okamžiku se současnou hlavou státu, jejíž legitimitu zpochybňuje, ovšem vůdce opozice v rozhovoru odmítl.

Nicolás Maduro již dříve zaslal papeži dopis s prosbou „o pomoc k usnadnění a posílení dialogu“. Potvrdil to v pondělí taktéž na TG24.

Vatikán se snažil napomoci jednání mezi Madurovou vládou a opozicí již v roce 2016. Katolická církev ve Venezuele přitom podle DPA patří ke kritikům vlády a její politiky. Z pronásledování opozice a z porušování lidských práv ji nedávno obvinila i tamní biskupská konference.

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv. Za vinu je jí kladena i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – maduro a Guaidó

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář