Po podpisu dohody mezi Vatikánem a Čínou křesťané nadále čelí pronásledování

Vatikán v roce 2018 podepsal tajnou dohodu s Čínou. O detailech smlouvy však nebyla veřejnost informována. Katolíci v zemi tak často čelí matoucímu dilematu.

„Místní úřady poslaly dělníky s těžkým vybavením sinizovat náš kostel,“ řekl pro Cathilic Herald čínský kněz, který kvůli bezpečnosti zůstal v anonymitě.

„Přišli a zničili naše venkovní sochy, zatímco jsme je všichni se smutkem a s bolestí jen sledovali. Co jsme mohli dělat? Takhle to prostě je,“ dodal.

V katolickém domě pro sirotky, seniory a těžce postižené zas uvedla řeholní sestra, že jejich velká socha sv. Josefa u přední brány byla bez vysvětlení odstraněna úřady.

K oběma incidentům došlo po podpisu prozatímní dohody mezi Vatikánem a čínskou vládou v září 2018. Situace se po dohodě pro čínské katolíky měla zlepšit, ale život pro věřící není o nic méně komplikovaný než dříve, upozorňuje Catholic Herald.

Církev byla po desítky let nucena fungovat pod komunistickou vládou, která je otevřeně proti náboženské víře a praxi, navzdory tomu, co tvrdí čínská ústava.

Článek 36 Ústavy Čínské lidové republiky říká: „Občané Čínské lidové republiky požívají svobody náboženské víry.“ Za ním následuje upozornění, že stát „chrání normální náboženské aktivity. Nikdo nesmí využívat náboženství k činnostem, které narušují veřejný pořádek, poškozují zdraví občanů nebo zasahují do vzdělávacího systému státu.“

Být katolíkem v Číně ve skutečnosti znamená, že člověk je vždy pod hrozbou, že bude označen jako „abnormální,“ dodáva Catholic Herald.

I když čínská vláda a Vatikán v loňském roce podepsali dohodu, „potlačování podzemní katolické církve během druhé poloviny roku vzrostlo“ a pokračovalo i v roce 2019. Čínské úřady navíc v roce 2018 uzavřely nebo vpadly do stovek protestantských domácích sborů, uvádí se v dokumentu americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF).

Kardinál Joseph Zen v listopadu napsal dopis papeži Františkovi o eskalující perzekuci církve v Číně. Ta čelí zvýšené represi poté, co Svatý stolec a Čínská lidová republika v září uzavřely dohodu, která udělila čínské komunistické straně roli při výběru biskupů. Ty pak schvaluje papež.

Vzhledem k tomu, že dohoda není veřejná, legitimní katoličtí duchovní nevědí, co chce František dělat. „Někteří kněží uprchli a někteří zmizeli, protože nevědí, co mají dělat a jsou rozčileni. Dohoda není zveřejněna a nevědí, zda to, co říkají úředníci, je pravda, nebo ne,“ napsal Zen. Mezi útrapami duchovních vyjmenovanými v Zenově dopise jsou konfiskované peníze, obtěžování civilními úřady, uvěznění či dokonce popravy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 24. července 2019  Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář