Po vypálení raket ze Sýrie Izrael zasáhl desítky cílů íránských i syrských ozbrojených sil

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Izraelská armáda ve středu 20. listopadu ráno sdělila, že během noci provedla útok na desítky (dle deníku Haaretz cca 20) cílů na syrském území. Přes polovinu tvořila íránská velitelství a tábory. Další část cílů tvořily raketové soustavy země-vzduch, patřící armádě syrského prezidenta Bašára Asada.

Podle listu The Times of Israel Izrael nepoškodil rozvinutější protivzdušné S-300, nacházející se u ruských jednotek. Jedním z cílů bylo velitelství jednotek Kuds na letišti v Damašku; budova byla poškozena jen částečně. Stalo se tak v reakci na čtyři rakety, vystřelené v úterý před rozbřeskem na Izrael ze Sýrie. Všechny rakety zachytil systém Ocelová klenba a nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle IDF za odpálením raket stojí íránské jednotky.

Část raket se zřejmě syrskému obrannému systému podařilo zachytit. Syrská agentura Saná uvedla, že to byla „většina“ izraelských střel a že v důsledku útoku zemřeli dva civilisté. Podle zpráv Syrského centra pro monitorování lidských práv vypuklo v Damašku a okolí po útoku několik velkých požárů a na místě zůstali mrtví a ranění (bez uvedení přesných počtů). Jihovýchodně od Damašku zasáhly střepiny z rakety obytný dům, v němž se nacházel manželský pár se dvěma dětmi; všichni byli převezeni do nemocnice.

„Řekl jsem jasně, že pokud nás kdokoli zasáhne, provedeme odvetný úder,“ řekl k tomu premiér Netanjahu. Situaci komentoval také nový ministr obrany Naftali Bennett: „Pravidla se změnila: Kdo za dne zaútočí na Stát Izrael, nebude v noci spát. Jako minulý týden a nyní tento týden. Náš vzkaz íránskému vedení je jednoduchý: Už nejste imunní. Ať natáhnete svá chapadla kamkoli, my je najdeme. A IDF bude izraelské občany chránit i nadále.“

Podle prohlášení IDF byly obranné síly připraveny na všechny scénáře, včetně bezprostřední íránské reakce. Některé komentáře dávají úterní útok íránských sil do souvislosti s nepokoji a násilnostmi uvnitř samotného Íránu. Jejich bezprostřední příčinou bylo prudké zdražení pohonných hmot. Jelikož íránská vláda v neděli znemožnila naprosté většině Íránců přístup k Internetu, zprávy z této země jsou krajně nejisté.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 20. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Rakety ze Sýrie zachytil izraelský obranný systém Ocelová klenba.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář