Křesťan dnes

Pochod pro život skončil na Václavském náměstí, most Legií zablokovali odpůrci

Praha – Ohlášeného Pochodu pro život z Hradčanského na Václavské náměstí v Praze na podporu lepších podmínek pro ženy, které nečekaně otěhotněly, se letos zúčastnily stovky lidí. Odpůrci akce letos pochodu zablokovali cestu přes most Legií, neprojeli přes něj ani hasiči mířící k zásahu na Malé Straně. Policie trasu pochodu odklonila přes sousední Jiráskův most, a části aktivistů z mostu Legií neumožnila do rozpuštění pochodu odchod. Pět lidí policie zajistila pro neuposlechnutí výzvy, řekl ČTK policejní mluvčí Richard Hrdina.

Odpůrci opakovaně dostávali výzvy, aby most, přes který měl projít průvod řádně ohlášeného shromáždění, opustili. Výzvy ale neuposlechli, a tím se podle policejního mluvčího dopouštěli protiprávního jednání. „Po jisté době, jsme všechny účastníky začali ztotožňovat a pro neuposlechnutí výzvy je budeme hlásit příslušnému správnímu úřadu,“ řekl. Dodal, že jich je několik stovek.

SOUVISEJÍCÍPrahou projdou účastníci pochodu pro život, jejich odpůrci ho chtějí blokovat

Odpůrci pochodu blokovali most Legií asi 2,5 hodiny. Hasiči na síti Xnapsali, že nemohli projet k zásahu. „Naše jednotka byla zablokována na cestě k zásahu na Malé Straně. Zablokovali ji účastníci protestů na mostě Legií. Jednotka musela zvolit náhradní trasu a cesta k případu se tak prodloužila o několik minut,“ uvedli.

Dva z demonstrantů se během blokády z mostu podle policie slanili, na místo jela poříční policie. Policie je později zajistila, stejně jako tři další z čela davu. Policie nejprve přes most turisty a kolemjdoucí nepouštěla, nelibost s tím musely řešit antikonfliktní týmy, později začala pěší pouštět.

Organizátoři protestu ve zveřejněné facebookové události uvedli, že Prahou budou procházet „klerofašisti z Hnutí pro život, kteří se cynicky zaštiťují životem, ale ve skutečnosti jim jde o omezování reprodukčních práv a prosazování ultrakonzervativní agendy ve veřejném prostoru“.

Akce Hnutí pro život začala dopolední mší za nenarozené děti ve svatovítské katedrále. Hnutí sdružuje odpůrce potratů a zastánce tradiční rodiny, staví se například proti svazkům homosexuálů. V posledních letech hnutí organizuje kampaň Nesoudíme, pomáháme zaměřenou na ženy, které neplánovaně čekají dítě.

„Hnutí pro život nehájí normální svět a rodinu, ale okrajovou autoritářskou ideologii, my jsme pro život,“ řekl jeden z řečníků na protestním shromáždění. Další se vyjadřovali k polskému zákazu potratů, nechtějí to samé v Česku, upozorňovali na dezinformace o potratech. Polsko je zemí se silnou katolickou tradicí. Interrupce jsou povoleny jen při znásilnění či incestu nebo je-li ohrožen život matky.

Pochod pořadatelé ukončili zhruba v 16:30, krátce potom, co dorazili na Václavské náměstí. I na Václavské náměstí se někteří odpůrci dostali, i tam je policie vyzvala, aby řádně nahlášené shromáždění nenarušovali. Na místo stejně jako na začátek pochodu dorazil arcibiskup Jan Graubner. Shromáždění před formálním ukončení pochodu zazpívali Svatováclavský chorál a hymnu, poděkovali za součinnost policii. Odpůrci přihlíželi ze stran a projevy narušovali hlukem.

Účastníkům pochodu už na Hradčanském náměstí poděkoval za odvahu kardinál Dominik Duka. „Demokracie bez zbožnosti, slušnosti, tolerance a vzájemného dialogu nemůže existovat,“ řekl s tím, že to mají účastníci pochodu vzkázat těm, kteří si pletou demokracii s něčím jiným.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version