Podle německého soudu má katolická církev oběti zneužívání zaplatit 300.000 eur

Kolín nad Rýnem – Soud v německém Kolíně nad Rýnem dnes rozhodl, že tamní arcidiecéze má vyplatit 300.000 eur (7,1 milionu korun) bolestného muži, kterého v 70. letech celé roky sexuálně zneužíval kněz. O tomto rozsudku, který může být návodem při budoucím rozhodování soudů v těchto případech, informuje agentura DPA.

Organizace Eckiger Tisch (Hranatý stůl), která sdružuje oběti sexuálního zneužívání ze strany kněží, uvedla, že jde o první rozsudek v Německu, podle kterého má poškozený získat odškodnění ve formě bolestného. „Jde o důležitý signál pro tisíce podobných případů v Německu,“ uvedla organizace. Podle agentury DPA je pravděpodobné, že nyní stejný právní postup zvolí i další oběti sexuálního zneužívání ze strany duchovních, což katolickou církev může přijít draho.

SOUVISEJÍCÍMnichovský kardinál Marx se omluvil za sexuální zneužívání v církvi

Nyní 62letý Georg Menne v mládí působil jako ministrant. Kněz, jenž už je po smrti, ho více než 300krát znásilnil a jinak sexuálně zneužil. Muž kvůli tomu po kolínské arcidiecézi požadoval bolestné ve výši 750.000 eur. Po vynesení rozsudku i tak rozhodnutí soudu chválil jako „milník pro poškozené“, protože soud uznal jejich utrpení. Jeho právní zástupci uvedli, že se musejí rozhodnout, zda se odvolají.

Soudce Stephan Singbartl řekl, že poškozený zažil příšerné příkoří. Rozhodl se ale pro nižší bolestné, protože zneužívání mu nezničilo život. Menne se oženil, má děti i zaměstnání. Soudce vysvětloval, že tím rozhodně nechtěl bagatelizovat jeho utrpení, ale považuje za svůj úkol vydávat rozhodnutí, která berou v potaz i osudy jiných zneužívaných. Poškozený řekl, že má za sebou mnoholetou intenzivní terapii. „Ale stále se mi ty zážitky vrací,“ uvedl Menne.

Zástupci arcibiskupství se zatím k rozsudku nechtěli vyjadřovat.

DPA píše, že katolická církev doposud vyplácí peníze obětem dobrovolně. Nezávislá komise, která o těchto případech rozhoduje, doposud nárok na odškodnění ve výši přes 50.000 eur přiznala 143 lidem, v dalších 24 případech šlo o částku převyšující 100.000 eur. Podle poškozených jsou však tato odškodnění nízká.

Katolická církev v Německu v posledních měsících kvůli případům sexuálního zneužívání z minulosti znovu čelí tlaku. Nové posudky týkající se freiburského a mohučského biskupství dospěly závěru, že odpovědní biskupové celá desetiletí pachatele důsledně chránili a oběti ignorovali.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. června 2023 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář