Mnichovský kardinál Marx se omluvil za sexuální zneužívání v církvi

Mnichov – Mnichovský kardinál Reinhard Marx se ve čtvrtek dotčeným a věřícím omluvil za utrpení a ztrátu důvěry v souvislosti se sexuálním zneužíváním v římskokatolické církvi. O rozsáhlém zneužívání i pochybení vysoce postavených církevních představitelů minulý týden vypověděla zpráva právních expertů, kteří zkoumali případy sexuálního zneužití dětí a mládeže v bavorské arcidiecézi. Marx, který vyzval k obnově církve, už loni požádal papeže Františka o propuštění z funkce, ten to ale odmítl. Tentokrát Marx už o odchod z funkce arcibiskupa nepožádal, zdůraznil ale, že na svém úřadě nelpí.

„Jsme svědky katastrofy,“ řekl Marx v Mnichově s poukazem na zprávu z minulého týdne. „Kdo ještě teď popírá systémové příčiny a vzpírá se nezbytné reformě církve v postojích a strukturách, výzvu nepochopil,“ prohlásil církevní hodnostář.

SOUVISEJÍCÍ – Emeritní papež uznal, že učinil chybné prohlášení v kauze sexuálního zneužívání

Osobní zodpovědnost nyní Marx vyvozovat nehodlá. Každý odpovědný má podle něj sám zkoumat, v čem se provinil a jaké z toho vyvodil důsledky.

Dvě pochybení při postupu ve dvou podezřelých případech zmíněná zpráva přisuzuje i kardinálovi Marxovi, který nezávislé vyšetřování spustil. Marx chtěl v loňském roce kvůli případům sexuálního zneužívání ze strany církevních představitelů jako arcibiskup skončit a přístup církve k těmto případům už dříve označil za „katastrofu“. Jeho rezignaci ale odmítl papež František, mezi jehož blízké spojence Marx patří.

Kardinál připustil, že si sám vyčítá, že mohl jednat aktivněji a že je pro něj osobně neodpustitelné přehlížení zasažených. „Nebyl jsem a nejsem lhostejný,“ ujistil však.

Nutné jsou podle Marxe reformy. „Křesťanství v naší zemi nemá budoucnost bez obnovené církve,“ prohlásil. Po čtení zprávy byl prý znovu otřesen a šokován, především kvůli utrpení postižených, ale také kvůli pachatelům a obviněným a kvůli chování odpovědných.

Dokument, který má zhruba 1700 stran, označil na 500 případů sexuálního obtěžování a zneužití, kterých se údajně dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 170 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování. Ve čtyřech případech sexuálního zneužití v letech 1977 až 1982, když vedl arcibiskupství v Mnichově a Freisingu, pochybil podle zprávy i kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Marx

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář