Podle pravoslavné církve bude Lenin dříve či později pohřben

Moskva – Vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin, jehož nabalzamované tělo i desítky let po pádu komunismu a zániku Sovětského svazu spočívá v mauzoleu na Rudém náměstí v centru Moskvy, bude dříve či později pochován. Uvedl to mluvčí ruské pravoslavné církve Vladimir Legojda.

„Samozřejmě, vztah církve a většiny věřících jak k činnosti Lenina, tak k jeho mauzoleu, je pochopitelný a jednoznačný. Ale v čem by se měl dnes projevit pastýřský přístup? Ve shovívavosti k lidem, pro které by se to mohlo stát tragédií. Osobně jsem přesvědčen, že v tomto případě je to otázka času,“ řekl Legojda o perspektivě pochování Leninova těla listu Kultura.

Mluvčí dodal, že tento problém vyžaduje „moudrost a delikátní přístup“ bez ohledu na to, že v církevních kruzích jsou odpůrci dalšího Leninova setrvání v mauzoleu. Podle nich by církev měla neprodleně a tvrdě vyžadovat odstranění revolucionářova těla, a to tím spíše, že „vcelku je to taková komunistická parodie“ na ostatky svatých, nepodléhajících rozkladu.

Server Newsru.com připomněl, že o Leninově pohřbu se v Rusku hovořilo nejednou, v posledních letech o tom mluvil například vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov. Před dvěma lety jeden z petrohradských poslanců doporučoval nahradit tělo vůdce světového proletariátu přesnou kopií z gumy či vosku. Vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov ale na všechny podobné návrhy odpovídal, že nedovolí zničit mauzoleum.

Před třemi lety nezávislé sociologické středisko Levada zveřejnilo výsledky průzkumu, podle něhož byla tehdy ruská veřejnost v názoru na další Leninův osud rozdělena do dvou stejně velkých táborů: 41 procent dotázaných by Lenina pohřbilo, ale dalších 41 procent požadovalo, aby mumifikované tělo setrvalo v mauzoleu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Lenin a Stalin

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář