Poesiomaty v příhraničí, které připomínají odsun Němců, oživily opuštěné kostely

Šitboř – Tři poesiomaty, tedy mluvící sochy, které recitují, zpívají a vyprávějí o soužití Čechů a Němců i o odsunu, oživily příhraničí Plzeňského kraje. Objevily se u zachraňovaných kostelů v pohraničí a seznamují s jejich zajímavou historií. Podle místních zvedly zájem o kulturní památky, které obnovují obce, nadšenci a dobrovolné spolky. Poesiomat instalovaný v červnu oživil turistický ruch, letos vzrostl pětinásobně, řekl ČTK starosta Poběžovic Martin Kopecký (ODS a nezávislí za Poběžovice). Podle něj skvěle doplňuje opravovaný obecní kostel, sochy a památník Jana ze Šitboře.

„Když ho natočíte klikou, tak spustí nějakou ‚empétrojku‘ v češtině i němčině. Je tam 20 možností, co si můžete poslechnout,“ uvedl Jakub Molnár ze stavební firmy, která opravuje kostel. Poesiomaty, které nepotřebují připojení k síti, jsou zatím u sedmi vesnických kostelů v bývalých Sudetech, které po odsunu Němců chátraly. Jsou projektem spolku Piána na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy, Česko-německého fondu budoucnosti, který památky vytipoval, a Nadace PPF. Poukazují také na příběhy jednotlivců a spolků, které se snaží o záchranu unikátních památek. „Všechny nahrané příběhy, písničky a básničky v poesiomatu jsou vztažené k tomuto místu,“ uvedl starosta. Lidé se dozví více o odsunu, duchu místa, kam stále hodně jezdí rodáci nebo jejich potomci z Německa.

SOUVISEJÍCÍPoesiomaty vyprávějí příběhy či zpívají u kostelů v pohraničí

Kostel sv. Mikuláše v Šitboři patří mezi nejvýznamnější církevní památky Plzeňského kraje. Archeologové soudí, že jeho základy byly položeny už v polovině 13. století a že jde o jednu z nejstarších raně gotických staveb v Čechách. Zdejší rodák Jan ze Šitboře napsal kolem roku 1400 filosofickou disputaci Oráč z Čech, která patří k vrcholům německojazyčné středověké literatury. V nové době se jejím názvem inspirovalo sdružení Ackermann Gemeinde, které už od konce druhé světové války patří k nejvýznamnějším nositelům myšlenky česko-německého smíření.

Opravy začaly v roce 2014, kdy ještě kostel kostel neměl střechy, okna a báň. Jdou do nich každoročně statisíce z města, ministerstva kultury a z fondu budoucnosti. V objektu chtějí mít Poběžovice expozici o dějinách a slavném rodákovi a prostor pro kulturní a společenské akce, dvanáctimetrová věž má sloužit jako vyhlídka. „Hotová je věž a presbytář, jejich opravy vyšly přibližně na osm milionů korun,“ uvedl starosta. Sanace zdiva na lodi a krov na ní bude stát ještě zhruba stejnou sumu a potrvá zhruba pět let.

„Letos máme udělat jednu stěnu k parku a příští rok, pokud budu dotace, tak protější k faře. A pak by se měl opravit štít,“ řekl Molnár. „Fixujeme zdivo, aby se nerozpadalo dál. Letos tam půjde asi 1,75 milionu, převážně z městské kasy,“ uvedl starosta.

Šitboř měla před válkou necelých 300 obyvatel německého původu, kteří museli po roce 1945 domov opustit. Počet místních se stále snižoval a kostel chátral. V 70. letech se propadl krov hlavní lodi a budova byla určena k odstřelu. Díky úsilí místních nadšenců se kostel podařilo částečně zachránit. Další poesiomaty jsou v Plzeňském kraji v Prášilech na Klatovsku a Olešné na Tachovsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. srpna 2022 Foto: poesiomat.cz – kostel v Olešné

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář