Pohromě při bouři na jižní Moravě neunikly ani kostely, přišly o krov i věž

Brno – Bouře s krupobitím na jižní Moravě silně poškodila také církevní stavby. Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi přišel o krov a má rozbité vitráže, v Hruškách spadla kostelní věž, řekl ČTK farář Marián Kalina. Třetí chrám ve farnosti, který stojí v Týnci, poškozený není. Spíše než na hmotné škody se farnost nyní soustředí na pomoc lidem v zasažené oblasti a koordinuje dobrovolnickou pomoc.

SOUVISEJÍCÍNa konta sbírek na pomoc zasaženým obcím na Moravě rychle přibývají peníze

Kostel v Moravské Nové Vsi přišel kompletně o krov, který odnesl vítr. Klenba zůstala, musí ji však prohlédnout statik. Dovnitř tak zatím nikdo nesmí, řekl Kalina. Do kostela z 18. století při bouřkách zateklo, farář zatím neví, v jakém stavu jsou obrazy, oltář a další vybavení. Hlavní oltář je z roku 1780.

Filiální kostel svatého Bartoloměje v Hruškách je z 19. století, jeho vybavení je spíše novodobé, uvedl farář. Kostel přišel prakticky o celou věž, která se zhroutila, poškozená je také střecha. V Moravské Nové Vsi bouře s krupobitím poničila také faru, má například vybitá okna.

Kalina se nyní spolu s dobrovolníky snaží co nejvíce pomáhat lidem, kteří přišli o střech nad hlavou, zejména těm, kteří jsou sami. Na místě podle něj chybí balená voda. Balíky vody a finanční dar veze na místo brněnský biskup Vojtěch Cikrle. K místním dobrovolníkům se přidají také bohoslovci brněnské diecéze, kteří jsou na biskupství na prázdninové brigádě.

Solidaritu vyjádřil brněnskému biskupovi Cikrlemu předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, finanční pomoc na opravu poškozeného kostela v Hruškách přislíbilo zaslat Maďarsko, uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Ozývá se také řada lidí s povzbuzením i finančními dary.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – katolický kostel v Hruškách

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář