Policie v Súdánu zatkla dva představitele církve 

Policie v Súdánu v úterý 14. června vstoupila na biblickou hodinu v kostele a zatkla dva křesťanské vedoucí za „porušování veřejného pořádku“, uvedl jejich advokát.

Policisté v Omdurmanu, na druhém břehu Nilu od Chartúmu, vzali pastora KabašihoIdrise z Africké vnitrozemské církve a evangelistu YacoubaIšakcha z Nezávislé baptistické církve do vazby za přítomnosti účastníků biblické hodiny v baptistické modlitebně v západní části města Hai Al Thawra, uvedl podle Christian Post advokát Šinbago Awad.

SOUVISEJÍCÍSúdánské úřady kvůli stížnosti muslimů zadržely představitele církve  

Obviněni byli z porušování veřejného pořádku podle článku 77 súdánského trestního zákoníku, a ještě téhož dne byli propuštěni na kauci, dodal.

„Obvinil je radikální muslimský soused, který na ně podal žalobu na policejní stanici v oblasti, což přimělo policii k zatčení obou církevních představitelů,“ uvedl Awad. „Radikální muslim řekl policii, že jeho děti zpívají křesťanské písně, a obával se, že by mohly konvertovat ke křesťanství.“

Rozsudek o vině by mohl vést k trestu odnětí svobody až na tři měsíce, pokutě nebo obojímu a soud by mohl vydat příkaz k ukončení bohoslužeb, uvedl Awad.

Po dvou letech pokroku v oblasti náboženské svobody v Súdánu po skončení islamistické diktatury pod vedením Umara al-Bašíra v roce 2019 se přízrak státem podporovaného pronásledování vrátil s vojenským převratem, který proběhl 25. října 2021.

V žebříčku zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, sestaveném organizací Open Doors za rok 2022, zůstal Súdán na 13. místě, kde se umístil i v předchozím roce, protože útoky na křesťany pokračovaly a na místní úrovni nebyly přijaty reformy v oblasti náboženské svobody.

Počet křesťanů v Súdánu se odhaduje na 2 miliony, což představuje 4,5 % z celkového počtu více než 43 milionů obyvatel. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář