Policie zmařila plán na vypálení církevních budov v Indii

Plány na vypálení několika církevních budov ve střední Indii skončily v neděli 12. února poté, co policisté zatkli tři hinduistické extremisty. Policie uvedla, že útočníkům se ještě před zatčením podařilo jednu stavbu zapálit. 

Pastor Mahesh Kumre z luteránské církve ve vesnici Chaukipura v Madhjapradéši uvedl, že když v neděli dopoledne v 11 hodin přišel zahájit bohoslužbu, našel budovu ohořelou.

„Stěny byly zčernalé kouřem z požáru, elektrický rozvaděč shořel a na jedné z vnitřních stěn kostela bylo v hindštině napsáno jméno ‚Ram‘,“ řekl pastor Kumre pro Morning Star News.

SOUVISEJÍCÍ – Indie: Zpráva potvrzuje, že důkazy proti otci Swamymu byly falešné

Těsně před Vánocemi šedesátiletý pastor dokončil pokládku podlahy, nanesl nátěr a opravil okenní výplň na pět let staré stavbě.

Útočník přeřízl okenní síť, aby se dostal dovnitř, a pastor po svém příjezdu zjistil, že dveře jsou otevřené.

Veškerý nábytek včetně židlí, dřevěné kazatelny, koberců, stolu, tamburín, bubnů a Bible byl spálen pomocí nějaké zápalné kapaliny, která vše proměnila v popel,“ uvedl pastor Kumre.

Věc nahlásil policii v Kesle a vyšetřovatelé zatkli čtyřiadvacetiletého Avneeshe Pandeyho z Faizabadu v Uttarpradéši s postgraduálním titulem z managmentu, který poslední rok pracoval v Itarsi v Madhjapradéši, uvedl policejní superintendant Gurkaran Singh z Narmadapuramu.

Policisté zjistili, že Pandeyho přítel, 24letý Aakash Tiwari z Jhansi, poslal Pandeymu místa kostelů, která měla být napadena, řekl Singh.

„Kdybychom tyto lidi nezastavili, jejich dalšími cíli v pořadí by byly kostely a muslimské svatyně v Itarsi a pak Bhópál,“ řekl Singh pro Morning Star News.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Zdůraznil, že hinduističtí útočníci byli „v podstatě okrajové živly“, které nepatřily k žádné extremistické skupině nebo politické straně.

„V podstatě si mysleli, že musí něco udělat, aby se pomstili a ochránili své náboženství,“ řekl Singh pro Morning Star News.

„Nebylo do toho zapojeno mnoho lidí. Ten člověk z Itarsi [Pandey] to dělal sám. Tiwari platil té osobě po každém takovém činu 4 000 až 5 000 rupií [48-60 USD].“ Podle jeho slov se jednalo o „nevinný čin“.

Pastor Kumre si nebyl jistý, kdy jeho církevní budova shořela. Na místě nebyly nainstalovány žádné kamery. „Nikdy jsem si nedokázal představit, že by se něco takového mohlo stát,“ řekl. „Žiji v této oblasti pokojně již 22 let a nikdy předtím mi nikdo nevyhrožoval ani mi nijak neublížil.“

Člen církve Vilsen Mawase řekl, že se sešlo asi 30 pastorů z oblasti Itarsi, aby vypracovali plán, jak požádat úřady o ochranu.

Indie se umístila na 11. místě na seznamu zemí, kde je nejtěžší být křesťanem, který pro rok 2023 sestavila organizace Open Doors. V roce 2013 byla země na 31. místě, ale po nástupu Módího k moci se její pozice zhoršila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář