Politická korektnost je problémem pro náboženskou svobodu, tvrdí vysoký vatikánský úředník

Státní tajemník Vatikánu Pietro Parolin uvedl, že „netolerantní hlasy a politická korektnost mohou umlčet a odsoudit náboženskou víru, tradice a praktiky, které nekorespondují s pokrokovou ideologií.“

„Je na čase, abychom vážně uvažovali o kořenech intolerance, a zejména o zmenšujícím se veřejném prostoru pro dialog s těmi, kteří otevřeně praktikují svou víru,“ uvedl 30. září podle Catholic News Agency Parolin v závěrečném vystoupení na sympoziu pořádané americkým velvyslanectvím při Svatém stolci v Římě.

„Stupeň respektování svobody náboženského vyznání ve veřejné sféře je jasným ukazatelem zdraví každé společnosti a je také lakmusovým papírkem pro úroveň tolerance, která existuje i pro všechny ostatní základní lidská práva,“ uvedl kardinál.

Na konferenci vystoupil také arcibiskup Paul Galagher se svým příspěvkem k náboženské svobodě. „Myslím si, že je důležité si uvědomit, že útoky proti náboženské svobodě nepřicházejí jen ve formě fyzického pronásledování, ale ještě více prostřednictvím ideologických trendů, a prostřednictvím toho, co se často nazývá politická korektnost ve jménu tolerance a nediskriminace,“ uvedl Gallagher.

„Existuje stále více příkladů tohoto jevu, včetně řady států, které přijímají právní předpisy agresivně útočící na svobodu svědomí i svobodu náboženského vyznání,“ dodal.

„Neboť člověk má ve svém srdci zákon zapsaný Bohem. Jeho svědomí je nejtajnějším jádrem člověka a jeho útočištěm. Tam je sám s Bohem, jehož hlas se ozývá v jeho nitru. Církev vždy prosazovala nutnost respektovat vnitřní prostor svědomí člověka, a to nejen kvůli své vnitřní vazbě na náboženskou svobodu, ale také proto, že je vnitřní svatyní lidské osoby,“ řekl Parolin.

Pokračoval: „Je smutné, že jsme svědky rostoucího počtu příkladů, kdy je tato svoboda porušována, a to tak výrazně různými právními předpisy, že ve skutečnosti to znamená útok na důstojnost lidské osoby.“

„V našich současných společnostech, zejména na Západě, existuje silná tendence přehánět osobní svobodu,“ konstatoval vysoký vatikánský úředník.

Parolin v konferenční místnosti plné úředníků amerického ministerstva zahraničí, diplomatů akreditovaných u Svatého stolce a novinářů, kteří diskutovali o politických nástrojích na podporu náboženské svobody, uvedl: „Rozhodnutí zakořenit svobodu člověka výhradně v sobě, bez jakéhokoli odkazu na Stvořitele, je neudržitelné. “

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář