Polovina pastorů uvedla, že ve svých sborech slyší konspirační teorie

Neobjevují se jen na Facebooku nebo na obskurních webech, ale našly si cestu také do církve. Podle studie zveřejněné v úterý 26. ledna společností LifeWay Research zhruba polovina všech protestantských pastorů ve Spojených státech tvrdí, že ve svých sborech slyšeli konspirační teorie.

Výsledky studie ukazují, že 49 % protestantských pastorů uvádí, že často slyší členy svých sborů opakovat konspirační teorie, které ovlivňují společenský život v zemi. „Křesťanské sbory jsou místem, kde se sdílí pravda,“ uvedl v písemném prohlášení výkonný ředitel LifeWay Research Scott McConnell. „Přesto polovina pastorů často slyší zprávy o spiknutí. Toto je překvapivé zjištění pravého opaku.“

SouvisejícíCo by křesťané měli vědět o QAnon

Podle údajů z průzkumu, duchovní slyší konspirační teorie od svých členů (61 %) ve sborech, které mají 250 členů a více.  Průzkum nezohledňoval, zda samotní pastoři věří konspiračním teoriím. Agentura rovněž nedefinovala, co považuje za konspirační teorii. Podle Life Research Center se také více konspiračních teorií šíří ve sborech vedených bílými pastory (50 %) ve srovnání s těmi, které vede pastor černé pleti (36 %).

Religion News Service jako příklad uvádí pastora Grega Lockeho z Global Vision Bible Church v Tennessee a spisovatele a rozhlasového moderátora Erica Metaxasa, kteří nadále sdílejí různé teorie, které údajně dokazují, že americké volby vyhrál bývalý prezident Donald Trump. Tyto teorie – které soudy a Kongres shledaly jako nepodložené – vyvolaly na začátku ledna nepokoje na americkém Kapitolu.

„V tuto chvíli se zdá, že více konspiračních teorií se šíří hlavně v politicky konzervativních kruzích, což odpovídá vyššímu procentu sborů vedených bílými protestantskými pastory,“ řekl McConnell.

Organizace LifeWay Research, která patří Jižním baptistům, provedla telefonický průzkum mezi 2. zářím a 1. říjnem 2020 na vzorci 1007 amerických protestantských pastorů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. ledna 2021 Foto:

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Že byly podvody při volbách v USA bylo prokázáno, v žádném případě nejde o konspirace. Biden je lžiprezident. U nás se také říkalo, že 21.8.68 bylo osvobození a normální člověk si myslel své.

  Odpověď
  • Petra R. Kaprálová (PRK)

   Demokrati se nějakým dokazováním čistoty voleb nijak neobtěžovali. Přesto redakce KD z nějakého důvodu soustavně protlačuje jejich narativ. Pokud jde o ten přimixovaný odkaz na QAnon, tak ten šíří pohádky (typu, jako že se inaugurace neodehrála). QAnon komentoval třeba Lance Wallnau nebo Martin Dzuriš.

   Odpověď
 2. Arnošt Kobylka

  Pokud je k dispozici tak svobodný a pestrý soudní systém, jako je v USA, spolu s příkazem FBI vyšetřovat volební podvody, spolu s Trumpovým ministrem spravedlnosti, a naprosto všechny relevantní důkazy byly odmítnuty jak soudy, tak odvolacími soudy, tak SCotUS, (převážně republikánskými soudci), tak administrativami sporných států, tak prostě pouhá logika velí odložit ta falešná obvinění a uznat vítězství Bidena.

  Ano, přispělo k tomu korespondenční hlasování, ale třeba v celkovém výsledku se počet hlasů lišil o 7 milionů hlasů pro Bidena a o 72 hlasů (ke změně je potřeba 37) v Electoral College. To je tolik, že to nenafinguje nikdo.

  Korespondenční hlasování přivedlo halt k volbám více lidí, kteří by se na to vykašlali, ale jsou legitimními voliči. A Trumpova radikální konzervativní politika prostě víc lidí naštvala, než potěšila. (I třeba pro jejich nekřesťanství z evangelikálního pohledu.)

  Odpověď
 3. Nedivím se, že pastoři ve sborech slyší konspirační teorie, vždyť si stačí pustit ČT nebo CNN a tam se to na ně valí celý den. A jelikož tato media předkládají lidem tu jedinou pravdu bez možnosti nejen pochybovat, ale i diskutovat, tak se nesmí pastoři divit. Všechny nepohodlné informace jsou cenzurovány a jejich nositelé dehonestováni, ostrakizováni, vyhazováni z práce, ze škol, jsou jim rušeny účty, je jim vyhrožováno, čelí výhružkám a pronásledování a je jim tak neustále připomínáno, že svoboda slova existuje jen pro nositele těch správných názorů. A, že to jsou konzervativně zaměření voliči? No to je překvapení, protože to většinou vždy byla ta část obyvatelstva, kterou zajímala pravda. Levici si s pravdou a poctivostí většinou hlavu nikdy nelámala, prostě účel světí prostředky. A jinak milý tvůrci studie, soudy neshledaly nic, protože nenechaly proběhnout soudní řízení a nevynesly žádný rozsudek. Možná až budete mít příště nutkání napsat podobný článek, tak si ujasněte fakta.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář