Polská policie zadržela aktivistku za urážku náboženského cítění

Varšava – Polská policie dnes o šesté hodině ráno vtrhla do bytu aktivistky pořádající protivládní demonstrace, zadržela ji a po několik hodin ji vyslýchala kvůli podezření, že se dopustila urážky náboženského cítění věřících v převážně katolickém Polsku plakáty s Pannou Marií se svatozáří v barvách duhy, která je symbolem hnutí za práva sexuálních menšin. O zadržení aktivistky Elžbiety Podlešné informovala polská média. Za urážku náboženského cítění ji hrozí až dva roky vězení.

Nevládní organizace Amnesty International (AI) vyjádřila nad případem „krajní znepokojení“ a vyzvala polské úřady, aby přestaly obtěžovat pokojné demonstranty a aktivisty, včetně zatýkání lidí hájících svá práva. „Omezování aktivistů ve svobodném vyjádření jejich názorů je nezákonné a musí okamžitě přestat,“ zdůraznila Barbora Černušáková z AI.

Šest policistů podle listu Gazeta Wyborcza vtrhlo do varšavského bytu jednapadesátileté Podlešné o šesté ráno, byt prohledali a zabavili mobilní telefon, počítače a další zařízení. Poté ji odvezli na policejní velitelství v Plocku, kde ji téměř pět hodin vyslýchali. „Vyhrožovali, že budu zavřena nejméně 24 hodin, ale když můj advokát zavolal prokurátorovi, tak ten řekl, že o ničem nevěděl, a nakonec jsem byla propuštěna,“ řekla sama aktivistka. „Vzali mi otisky a biologické vzorky. Cítila jsem se jako zločinec,“ dodala.

K urážce náboženského cítění se nepřiznala, ani k vylepování zmíněných plakátů v Plocku. „Neodpovím na tuto otázku, protože nechci úřadům usnadnit práci. Nikdy nebudu souhlasit s přirovnáváním homosexuálních osob ke zločincům,“ řekla.

Ministr vnitra Joachim Brudziński na twitteru ohlásil, že policie zadržela podezřelou ze zhanobení čenstochovské madony, po staletí uctívané Poláky, a poděkoval policii za správný postup. „Žádné řeči o svobodě a ‚toleranci‘ nedávají nikomu právo urážet cítění věřících,“ zdůraznil.

Na plakáty s čenstochovskou madonou s duhovou svatozáří si minulý měsíc stěžovali polští katoličtí biskupové.

Aktivisté naopak na sociálních sítích šíří zmíněný plakát. „Duha nemůže nikoho urážet. Rozum a lidstvo urážejí ti, kteří se tím cítí uraženi,“ napsal Wojciech Kinasiewicz ze sdružení Občané Polské republiky. „Církevní hodnostáři vládnoucí Polsku rozkázali policii zadržet Elu Podlešnou. Za Marii v duhové svatozáří. V Polsku. V Evropě. V roce 2019,“ pozastavila se kandidátka do Evropského parlamentu Marta Lempartová a přislíbila vytisknout „10.000 duhových Marušek“ během 24 hodin.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK  Foto: Twitter-PajsonP Aktivisté ve městě Częstochowa v Polsku

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář