Polsko si dnes připomíná povstání ve varšavském židovském ghettu

Varšava – Polsko si dnes připomíná 78. výročí od vypuknutí povstání obyvatel židovského ghetta ve Varšavě, kteří se v zoufalém pokusu snažili odvrátit deportace do nacistických vyhlazovacích táborů. Jednalo se o největší ozbrojené povstání Židů za druhé světové války a také první městskou vzpouru v okupované Evropě, píše agentura PAP. Pandemie koronaviru přesunula velkou část letošních připomínkových akcí do virtuálního prostoru.

„Letos se nám nepodaří setkat se společně. Při vzpomínce na ty, kteří odešli, dnes nemůžeme riskovat své zdraví a životy. Život je velký dar, jenž je třeba ctít,“ řekl vrchní polský rabín Michael Joseph Schudrich. Zdůraznil zároveň, že je nutné o povstání ve varšavském ghettu říkat pravdu. „Navzdory plynoucím rokům a civilizačním změnám nesmíme zapomenout na to, co se tehdy stalo, na lidi, kteří umřeli, byli zavražděni. Svědectví jejich života nás učí, že jsou v životě hodnoty, jako je svoboda nebo lidská důstojnost, za které je nutné bojovat až do konce, do posledního dechu,“ řekl agentuře PAP Schudrich.

SouvisejícíNizozemští protestanti chtějí přiznat spoluvinu na holokaustu

„Můj přítel se zeptal Marka Edelmana, posledního velitele povstání v ghettu, zda se se pustil do boje, protože si sám chtěl vybrat formu své smrti. Přiznal tenkrát, že nešlo o formu smrti, ale o volbu toho, jakým způsobem bude žít do okamžiku, kdy zemře,“ dodal Schudrich.

Letošní akce k uctění památky hrdinů povstání omezily, podobně jako v loni, současná opatření proti šíření koronaviru. Řada z nich se přesunula na internet, kde jsou naplánovány koncerty, debaty, přednášky nebo filmové projekce, uvedl server televize TVN24 s odvoláním na starostu Varšavy.

Židovské ghetto vytvořili ve Varšavě nacisté v roce 1940 a nastěhovat se do něj museli všichni Židé, kteří žili mimo jeho oblast. Zhruba 450.000 lidí se pak tísnilo na malém prostoru a v katastrofálních podmínkách – desítky tisíc z nich nepřežily. V létě 1942 nacisté začali s likvidací ghetta a za dva měsíce se na 260.000 Židů dostalo do vyhlazovacího tábora Treblinka. V dubnu 1943 zahájili nacisté poslední etapu likvidace ghetta, narazili však na nečekaně silný ozbrojený odpor stovek židovských mladíků a dívek. Hlavní ozbrojené střety vypukly 19. dubna 1943.

SouvisejícíV Nymburce budou kameny zmizelých připomínající oběti holokaustu

Povstání mělo malé šance na úspěch, nacisté ho potlačili za necelý měsíc, stalo se však symbolem vzdoru ve zdánlivě marné situaci. Zahynulo během něj 13.000 Židů, dalších zhruba 50.000 nacisté následně deportovali zejména do Treblinky. Mrtvých na německé straně bylo asi 100 až 200. Přibližně čtyřicítce židovských bojovníků se podařilo z ghetta uprchnout kanály a část z nich vytvořila partyzánské oddíly, další vstoupili do polských jednotek a někteří později bojovali ve Varšavském povstání v roce 1944.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář