Polský prelát kritizující homosexuály má další zahraniční podporu

Varšava – Polští katoličtí biskupové mají podporu církví z Česka, Maďarska a Slovenska pro krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského, jenž čelí kritice po svém kázání namířeném proti sexuálním menšinám. Uvedl to dnes list Gazeta Wyborcza. Hlava české katolické církve, kardinál Dominik Duka podpořil krakovského preláta již počátkem srpna a ke stejnému kroku vybídl i slovenskou a maďarskou církev, jak si o víkendu povšiml polský zpravodajský server Onet.

Jendraszewski nedávno v kázání prohlásil, že „po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl – ne rudý, ale duhový“.

Arcibiskupa za tato slova kritizovala polská levice, liberálové a homosexuálové, a to i kvůli červencovému útoku extremistů na pochod za práva sexuálních menšin v Bialostoku. Před arcibiskupovým sídlem v Krakově mlčky demonstrovali homosexuálové s transparenty mimo jiné s nápisy „Nejsem mor“ a „Nevydáš křivého svědectví proti bližnímu svému“.

Arcibiskupova slova podle deníku šokovala i některé duchovní, z nichž Pawel Gužyňski spustil „katolický maratón psaní dopisů“ s výzvou, aby Jendraszewski „čestně rezignoval“.

Gazeta Wyborcza připomněla, že za arcibiskupa se postavil primas polské katolické církve a následně i jeho český protějšek. Z Dukova vyjádření list zdůraznil varování, že „témata ideologie LGBT“ (zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgenderové osoby) se rozšiřují o „ateistickou a satanistickou agendu“.

Nyní dorazila do Polska i podpora ze Slovenska a Maďarska. „Ještě před 30 lety byly středo- a východoevropské státy pod nadvládou komunistů, a proto jsme oprávněně velice citliví na jakékoli pokusy potlačovat názory na jistá témata jen proto, že jsou z ideologických důvodů považovány za politicky nekorektní,“ napsal arcibiskup Stanislav Zvolenský, který vede Konferenci biskupů Slovenska. Útoky na Jendraszewského podle něj ve skutečnosti skrývají i pokus omezit náboženskou svobodu.

„Solidaritu a bratrskou podporu“ vyjádřil jménem maďarských biskupů András Veres: „Víme z našich dějin, že trvání na nauce naší víry mnohokrát budilo hněv jiných. Nicméně s údivem sledujeme nesprávné útoky za to, že jste vyjádřili učení katolické církve vůči soudobým jevům. Šokuje, že ti, kteří se domáhají akceptace svého přesvědčení, současně odmítají právo vyjádřit se těm, kdo mají opačný názor.“

Arcibiskup Jendraszewski se podle listu odmítl distancovat od svých slov a v rozhlasové stanici Radio Maryja označil LGBT za „protikřesťanský systém antihodnot“. V nedělním kázání vyzval k odmítnutí „antropologické chyby v podobě velmi nebezpečných ideologií gender a LGBT“, jejichž „cílem je zkazit polský národ“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 14. srpna 2019  Foto: TK KBS – arcibiskup Zvolenský

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář