Polský prezident se po znovuzvolení jel modlit do Čenstochové

Varšava – Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který v nedělních volbách obhájil svůj post, se v pondělí večer odjel modlit do kláštera na Jasné Hoře v Čenstochové. Informovala o tom polská média. Do centra mariánského kultu v Polsku se Duda vydal i po svém prvním zvolení do funkce hlavy státu před pěti lety.

Prezident přišel na večerní modlitbu k panně Marii za vlast a církev. Ta se koná každý den v kapli s obrazem Černé madony, které věřící připisují moc působit zázraky. „Na prahu druhého funkčního období ho (prezidenta) svěřujeme do tvých rukou, Marie, stejně jako všechny záležitosti naší vlasti, a věříme, že budeš u něho vždy přítomna,“ řekl při modlitbě kněz. Připomněl také, že Polsko se stále potýká s pandemií nemoci covid-19 a vyzval věřící, aby se za všechny nemocné modlili.

Nedělní večer, kdy se volební štáby Dudy i jeho protikandidáta Rafala Trzaskowského z Občanské platformy dozvěděly odhady výsledků voleb, v klášteře na Jasné Hoře strávil Jaroslaw Kaczyński, šéf Práva a spravedlnosti. Tato národně-konzervativní strana, která v Polsku vládne už více než čtyři a půl roku, Dudu, svého někdejšího člena, v prezidentských volbách podporovala. Kaczyński Dudův úspěch se spolustraníky neoslavoval ani po prvním kole voleb před dvěma týdny, i tehdy se vydal na poutní místo do Čenstochové, stejně jako po Dudově vítězství v roce 2015.

V nedělních volbách Duda získal 51,03 procenta hlasů a varšavský primátor Trzaskowski 48,97 procenta hlasů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. července 2020 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Všude už je to skoro půl na půl. Kdysi byla levice vs pravice… dneska je to konzervativec vs liberál. Levice a pravice už nehraje takovou roli.
    Největší srandou je ale to, že původně chtěl liberalismus osvobodit společnost od ideologií ale nakonec se stal sám tou největší ideologií… Původně byl protipól k totalitě ale k totalitě pomalu a jistě směřuje.

    Odpověď
  2. Věřící by především měli pochopit, kde je jejich místo a nevolit liberály. Volit proti nové totalitě. Jednoznačně bych volil Dudu, přestože bych s ním v něčem nesouhlasil. Mohu dokonce i souhlasit s nějakými myšlenkami Milionu chvilek. Jejich orientace je však výrazně proliberální – takže jsem zásadně proti.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář