Portugalská komise vyšetřující zneužívání v církvi má za pět dní stovku oznámení

Lisabon – Portugalská komise pro vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi dostala za pět dní 102 oznámení. Informoval o tom v pondělí deník El País s odvoláním na předsedu této komise, dětského psychiatra Pedra Strechta.

Vytvoření nezávislé komise k vyšetřování případů sexuálního zneužívání nezletilých v církvi oznámila portugalská biskupská konference loni v listopadu. Před týdnem zveřejnila tato komise plán své práce. Zabývat se chce činy od 50. let minulého století, které mohli spáchat představitelé církve či její zaměstnanci například v církevních školách. Oznámení lze podávat telefonicky, mailem či přes zabezpečenou webovou stránku. Komise bude prověřovat i případy, na něž upozornila média či různé organizace.

SOUVISEJÍCÍŠpanělská církev nevytvoří nezávislou komisi, která by vyšetřila zneužívání dětí

Komise má fungovat rok a svá zjištění pak předá justici. Kromě psychiatra Strechta ji tvoří socioložka Ana Nunesová, exministr spravedlnosti Álvaro Laborinho Lúcio, psychiatr Daniel Sampaio, rodinná terapeutka Filipa Tavaresová a filmařka Catarina Vasconcelosová.

Portugalský parlament loni v říjnu schválil zákon, který prodlužuje promlčecí lhůty u sexuálních deliktů vůči nezletilým. Lhůta v délce 15 let začne běžet, až když oběť dosáhne 35 let, dosud to bylo od její zletilosti. V případě činů vůči mladším 14 let se tato lhůta začne počítat až od dovršení 40. roku oběti.

Komise pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých v církvi zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. V některých státech založily nevládní organizace internetové stránky, kde mohou oběti najít pomoc. Ve Španělsku podobnou stránku vytvořil deník El País, jemuž se dosud přihlásilo na 950 možných obětí takového zneužívání. Španělská biskupská konference ale nezávislou komisi zřídit odmítla.

Papež František se ke kauzám sexuálního zneužívání v církvi, jehož se v řadě zemí někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí. V roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi a posléze vydal několik dekretů, jež mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. ledna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář