Portugalsko na čtvrtý pokus legalizovalo eutanazii

Eutanazie by měla být legální na podzim roku 2023. Portugalský parlament už schválil nový zákon. Tato jihoevropská země je v této otázce velmi rozdělená a v parlamentu se vedly od roku 2020 bouřlivé debaty. 

Portál Evangelical Focus píše, že veto buď prezidenta Rebela de Sousy, nebo ústavního soudu zablokovalo ne jeden, ale hned tři pokusy politické většiny. Poslední z nich v prosinci 2022.

SOUVISEJÍCÍPapež: Potrat a eutanázie – velice špatný zvyk zabíjet

Text zákona byl upraven tak, aby obsahoval požadavky na vyjasnění „příliš neurčitých pojmů“ a zahrnoval více ochranných opatření, která by zabránila zneužití eutanazie.

V zemi se silnou křesťanskou tradicí vydali prohlášení proti eutanazii jak římští katolíci, tak evangelikální křesťané.

Portugalská evangelikální aliance (AEP) v lednu argumentovala, že neexistuje ani dostatečně velký celospolečenský „filozofický, sociální a náboženský“ dialog, ani dostatečné záruky „paliativní a sociální péče“.

Nyní s většinou 129 hlasů dosáhla Socialistická strana (PS) a další levicové a liberální strany absolutní většiny, která jim umožňuje obejít prezidentské veto, ačkoli ostatní levicové strany, jako například komunisté, hlasovaly proti. „Nastal čas, aby parlamentní shromáždění respektovalo samo sebe a abychom my respektovali ty, kteří se na tento den tolik těší,“ uvedla mluvčí PS.

Eutanazie a asistovaná sebevražda jsou v Evropě legální v zemích, jako je Nizozemsko (kde v roce 2021 představovala 4 % všech úmrtí), Belgie (s 10% nárůstem v roce 2022), Lucembursko, Švýcarsko a Španělsko.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – portugalský parlament

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář