Portugalsko povolilo eutanazii pro nevyléčitelně nemocné občany

Lisabon – Portugalští zákonodárci i přes protesty přijali zákon o eutanazii pro nevyléčitelně nemocné. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který nastoupil do úřadu v roce 2016, má možnost toto legislativní opatření vetovat. Pokud by tak učinil, parlament by mohl veto zrušit druhým hlasováním.

Před hlasováním se před budovou parlamentu shromáždili protestující nesoucí náboženské symboly.

Eutanazie je v současné době legální v Belgii, Kanadě, Kolumbii, Lucembursku, Nizozemsku, Švýcarsku a v několika státech USA.

Katolická církev v Portugalsku vyvinula úsilí zastavit legalizaci zákona o eutanazii. Neúspěšně se pokusila přesvědčit zákonodárce, aby se o této otázce hlasovalo v v referendu.

Ustanovení zákona se vztahuje na pacienty starší 18 let, kteří jsou „v situaci extrémního utrpení kvůli nevyléčitelnému onemocnění“.

K tomu, zda jsou splněna kritéria pro eutanazii, se v každém jednotlivém případě vyžaduje stanovisko nejméně dvou lékařů, z nichž alespoň jeden musí být specialistou na onemocnění, kterým pacient trpí, a jeden musí být psychiatr.

Česká biskupská konference odmítne připravovaný zákon o eutanazii

Proti veškerým formám eutanazie se v lednu v souvislosti s přípravou zákona, který by asistované sebevraždy umožnil, vyslovila Česká biskupská konference (ČBK). Podle generálního sekretáře Stanislava Přibyla je připravena uplatnit svůj názor v připomínkovém řízení. Návrh zákona o eutanazii, na němž se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí autoři podle dřívějších vyjádření předložit Sněmovně na přelomu února a března.

Přibyl po dnešním jednání konference řekl novinářům, že podle dosavadních jednání se zdá, že návrh takzvaně spadne pod stůl. Nicméně, tato iniciativa má z dosud učiněných pokusů nejblíže k prosazení, upozornil. ČBK jako organizace, která může připomínkovat legislativu během přípravy, uplatní podle něj svůj názor hned po zveřejnění návrhu.

„Stavíme se proti veškerým formám eutanazie – to znamená přímého, uváženého a úmyslného ukončení života – a také asistované sebevraždy – tedy přímé, uvážené a úmyslné pomoci při spáchání sebevraždy,“ stojí v prohlášení ČBK. Obojí podle konference zásadně odporuje hodnotě lidského života. V důsledku toho je takové jednání mravně a nábožensky špatné a mělo by být zakázáno.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. února 2020  Foto: WIkimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář