Poslední rozloučení s brněnským pomocným biskupem Esterkou bude 24. září

Brno – Poslední rozloučení s Petrem Esterkou, emeritním pomocným biskupem brněnským, se uskuteční v pátek 24. září, nejprve v katedrále v Brně, poté v jeho rodných Dolních Bojanovicích na Hodonínsku. Esterka zemřel 10. srpna v Kalifornii, bylo mu 85 let. Jeho ostatky se do Česka dostaly po vyřízení všech administrativních náležitostí až v pátek večer. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Příští týden v pátek se nejprve od 9:30 koná mše v katedrále na Petrově v Brně, přenášená také on-line. Od 15:00 následuje mše v kostele svatého Václava v Dolních Bojanovicích. Pak budou Esterkovy ostatky uloženy na tamním hřbitově.

SOUVISEJÍCÍV Kalifornii zemřel Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský

Esterka byl už jako student perzekvovaný pro své nábožensko-politické přesvědčení. V roce 1957 emigroval do Rakouska. Po několika měsících v uprchlickém táboře jej přijali do Papežské koleje Nepomucenum v Římě a po studiu filozofie a teologie na Lateránské univerzitě byl vysvěcen na kněze.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V červnu 1963 zamířil do Spojených států, kde působil mezi krajany, věnoval se pedagogické práci na koleji svaté Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě a byl vojenským kaplanem amerického letectva. V roce 1986 se stal biskupským vikářem pro USA a Kanadu. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii.

V roce 1999 jmenoval papež Jan Pavel II. Esterku pomocným biskupem brněnským a titulárním biskupem čefalenským a pověřil jej duchovní péčí o české katolíky v cizině. V roce 2013 papež František přijal Esterkovu rezignaci. „Otec biskup Petr byl dokonalý světoběžník v tom nejlepším významu toho slova,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. září 2021 Foto: cirkev.cz – biskup Esterka

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář