V Kalifornii zemřel Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský

Brno – V Kalifornii v úterý zemřel Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský. Bylo mu 85 let. Po posledním rozloučení ve společenství českých krajanů v USA, o které řadu let jako kněz a později jako biskup pečoval, bude jeho tělo převezeno do České republiky, řekla ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

V katedrále na Petrově se uskuteční zádušní mše, poté bude Esterka pochovaný na hřbitově v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, tedy ve svém rodišti.

Esterka byl už jako student perzekvovaný pro své nábožensko-politické přesvědčení. V roce 1957 emigroval do Rakouska. Po několika měsících v uprchlickém táboře jej přijali do Papežské koleje Nepomucenum v Římě a po studiu filozofie a teologie na Lateránské univerzitě byl vysvěcen na kněze.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V červnu 1963 zamířil do Spojených států, kde působil mezi krajany, věnoval se pedagogické práci na koleji svaté Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě a byl vojenským kaplanem amerického letectva.

V roce 1978 se začal Esterka intenzivněji věnovat práci mezi českými katolíky ve Spojených státech a v Kanadě. V roce 1986 byl jmenován biskupským vikářem pro USA a Kanadu. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii.

V roce 1999 jmenoval papež Jan Pavel II. Esterku pomocným biskupem brněnským a titulárním biskupem cefalenským a pověřil jej duchovní péčí o české katolíky v cizině. V roce 2013 papež František přijal Esterkovu rezignaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2021 Foto: Cirkev – biskup Petr Esterka

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář