Poutní kostel na vrchu Cvilín v Krnově se dočká opravy téměř za 19 mil. Kč

Krnov – Dvojvěžový červenobílý barokní poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín v Krnově na Bruntálsku se dočká opravy za téměř 19 milionů korun. Práce začnou letos a potrvají do konce roku 2026. ČTK to dnes řekla mluvčí Krnova Dita Círová.

„Projekt zahrnuje opravu podstatných konstrukcí kostela. Jedná se především o obnovu obou kopulí věží včetně nové měděné krytiny, částečnou obnovu fasády, opravu soklů v interiéru i exteriéru a rekonstrukci elektroinstalace. Po obnově bude turistům nově zpřístupněna část ochozů,“ uvedl rektor kostela Sebastian Gruca.

SOUVISEJÍCÍKlášterní knihovna v Broumově je do odvolání zavřená, probíhá inventarizace knih

Celkové náklady byly vyčísleny na 18,9 milionu korun. „Část potřebných financí se nám již podařilo získat z evropských fondů. Z programu IROP máme zajištěno téměř 13,3 milionu korun. O spolufinancování budeme žádat i Moravskoslezský kraj,“ upřesnil. Částkou 600.000 korun přispělo i město.

Realizace je plánována od druhé poloviny letošního roku do konce roku 2026, v tomto období bude kostel fungovat v omezeném režimu. „Věříme, že obnovený kostel s nově zpřístupněným ochozem bude jedním z hlavních turistických cílů v Krnově a bude dobře sloužit všem občanům města,“ řekl Gruca.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže na Cvilíně postavili v letech 1722 až 1728 stavitelé Andreas a Georg Gansovovi. Tyčí se na Předním Cvilínském kopci na jihovýchodě města. Od 3. května 1958 je nemovitou památkou, v roce 2018 byl celý areál prohlášen za národní kulturní památku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář