Požár kostela v Chlumu Třeboně způsobil škodu téměř 18 mil Kč

Chlum u Třeboně – Březnový požár kostela v Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku způsobil škodu téměř 18 milionů korun. Původní odhad byl nižší. Kostel zůstává mimo provoz, požár zřejmě zavinila technická závada. Biskupství už opravilo střechu, ale interiér objektu je po požáru stále hodně zakouřený. ČTK to dnes řekla starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová. Diecézní sbírka na opravu kostela vynesla 1,5 milionu korun, uvedlo biskupství v tiskové zprávě.

„Chci poděkovat všem, kdo do této kostelní sbírky přispěli. S radostí také mohu oznámit, že chrám v Chlumu již má opravenou střechu a připravuje se projektová dokumentace na všechny další opravy,“ řekl českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.

SOUVISEJÍCÍOprava kostela v Chlumu u Třeboně, který zasáhl požár, potrvá několik měsíců

Požár zasáhl část střechy a mimo jiné vážně poškodil varhany a další předměty v interiéru. Opravy kostela začaly hned po požáru. Většina mobiliáře byla z kostela přemístěna a uložena na bezpečné místo, aby nebyla při pracích poškozena. Na nedělní mši mohou zájemci místo do Chlumu u Třeboně vyrazit do kostelů v okolí, například do Třeboně, Jindřichova Hradce, Stráže nad Nežárkou, Suchdolu nad Lužnicí nebo Majdaleny.

Na účtu veřejné sbírky, kterou na opravu kostela pořádá Chlum u Třeboně, se dosud sešlo kolem 1,1 milionu korun. „Sbírka je otevřena do konce března 2025. Podepsali jsme s biskupstvím smlouvu, že z ní pro něj budeme uvolňovat peníze, aby je bylo možné postupně použít na opravu,“ uvedla Bednářová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář