Pravoslavná církev podle mluvčího neposvětí mazance s invazním znakem Z

Moskva – Ruská pravoslavná církev nebude během nadcházejících pravoslavných Velikonoc světit mazance „ozdobené“ písmenem Zet, symbolem ruské invaze na Ukrajinu. Rozhlasové stanici Govorit Moskva to řekl Vachtang Kupšidze z tiskového odboru vedení církve. Vysvětlil to tím, že takové pekárenské výrobky nemají žádný vztah ke křesťanské tradici.

„Domníváme se, že symbolika velikonočních mazanců musí zůstat beze změny nezávisle na vnějších okolnostech. Tradiční velikonoční mazance nemají žádné dodatečné symboly. Podle mého názoru pekárenské výrobky, které mají symboliku odlišnou od křesťanské, nelze pokládat za velikonoční mazanec. Myslím, že se nepočítá se svěcením takových svátečních výrobků,“ řekl Kupšidze.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Připustil, že výroba zboží s vlasteneckou symbolikou je nyní nezbytná, ale má se tak dít mimo církev. „Výrobky obsahující tuto symboliku mají právo na existenci jako forma podpory ruské armády, ale mimo sakrální prostory kostelů,“ dodal.

O velikonočních mazancích s písmeny Z informovala média.

V roce 2017 ruská armáda letecky dopravila ruským vojákům nasazeným v Sýrii 3000 velikonočních mazanců, které vysvětil moskevský patriarcha Kirill, hlava pravoslavné církve.

Letos pravoslavné Velikonoce připadají na 24. dubna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. dubna 2022 Foto: screenshot YouTube – symbol Z

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář