Pravoslavná církev v Amsterodamu přerušila styky s Moskvou kvůli ruské invazi

Amsterodam – Ruská pravoslavná církev v Amsterodamu kvůli ruské invazi na Ukrajinu přerušila styky s moskevským patriarchátem. Moskevský patriarcha Kirill, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve a spojenec prezidenta Vladimira Putina, odmítl odsoudit útok na Ukrajinu. Podle deníku The Guardian je nizozemská církevní komunita první v západních zemích, která se takto razantně distancovala od vedení církve.

„Duchovní jednomyslně oznámili, že již není možné, aby působili v rámci moskevského patriarchátu a poskytovali našim věřícím duchovně bezpečné prostředí,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetu. „Toto rozhodnutí je pro všechny zúčastněné nesmírně bolestné a těžké.“

SOUVISEJÍCÍVálka všechno změnila. Dlouho připravované setkání mezi papežem a patriarchou Kirillem je v troskách 

Farnost svatého Mikuláše z Myry, která je jednou z největších ruských pravoslavných kongregací v Nizozemsku, požádala ruského arcibiskupa nizozemské diecéze, který sídlí v Haagu, o vystoupení z církve. Duchovní farnosti uvedli, že požádali o připojení ke konstantinopolskému patriarchátu, větvi pravoslavné církve se sídlem v Istanbulu, která je považována za konkurenta ruské pravoslavné církve.

Patriarcha Kirill před týdnem v nedělním kázání řekl, že jedním z důvodů války na Ukrajině jsou průvody homosexuálů pořádané na Západě. Válku na Ukrajině patriarcha vykreslil jako „mnohem víc než jen politiku“, jde podle něj o střet dvou pojetí světa a náhled na to, co je a není porušováním božích pravidel.

Kirillův postoj k válce vyvolal znepokojení mezi některými ruskými pravoslavnými kněžími, kteří mají námitky proti invazi. Více než 280 ruských pravoslavných kněží a církevních představitelů z celého světa podepsalo otevřený dopis, v němž vyjádřili svůj nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu a vyzvali k zastavení války. V dopise se uvádí, že „věčná muka“ čekají na ty, kteří vydali „vražedné rozkazy“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář