Pravoslavní mniši navzdory nařízení úřadů neopustili klášter v Kyjevě

Kyjev – Pravoslavní mniši, kterým ukrajinské úřady nařídily do dneška opustit kyjevský klášter Kyjevskopečerská lávra, se příkazu odmítli podřídit, píše agentura AP. Kyjev ukrajinskou pravoslavnou církev obviňuje z vazeb na Moskvu. Spor o Kyjevskopečerskou lávru, nejposvátnější místo ukrajinských pravoslavných křesťanů, je součástí širšího náboženského konfliktu odehrávajícího se zároveň s válkou Ruska proti Ukrajině.

Klášter je majetkem ukrajinské vlády a úřad, pod který spadá, dříve tento měsíc informoval ukrajinskou ortodoxní církev, že jí k dnešnímu datu vypovídá nájemní smlouvu. Metropolita Pavlo, představený kláštera, dnes věřícím řekl, že mniši komplex neopustí, dokud v tomto sporu nerozhodne soud. Církev rozhodnutí úřadů u soudu napadla minulý týden. Pavlo uvedl, že ukrajinská pravoslavná církev dostala oznámení, že příslušná agentura klášter začne přebírat ve čtvrtek.

SOUVISEJÍCÍUkrajinské úřady nařídily pravoslavné církvi opustit prostory kláštera v Kyjevě

Ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko podle AP tuto informaci potvrdil, když v televizi Suspilne řekl, že komise ve čtvrtek „začne pracovat na přebírání těch budov, které mají být převedeny do využití státu“. Podle vlády mniši porušili podmínky nájmu tím, že provedli technické změny v 980 let starém komplexu. Mniši to odmítají, jde podle nich jen o záminku, jak je z kláštera dostat.

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května loňského roku podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. března 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář