Pražské arcibiskupství do roku 2025 investuje do nájemného bydlení tři mld. Kč

Praha – Pražské arcibiskupství přes svoji developerskou službu XPlace do roku 2025 investuje do nájemného bydlení zhruba tři miliardy korun. Dohromady půjde asi o 280 bytů a sedm rodinných domů v projektech Lihovar Smíchov, v Krči na Habrovce, ve Stodůlkách a v Milovicích na Nymbursku. Měsíční nájemné bude podle kvality bytu mezi 15.000 až 55.000 korunami, pronájmy za komerční ceny jsou určeny všem zájemcům. ČTK to dnes sdělila ekonomka pražského arcibiskupství Linda Dolečková. Arcibiskupství také připravuje akvizici dalších 135 bytů téměř za miliardu korun. K té zástupci arcibiskupství podrobnosti neuvedli.

„Kromě malých bytů, které jsou z hlediska výnosnosti nejefektivnější, má XPlace v nabídce i větší byty, které může nabídnout například mladým rodinám s dětmi. Výnosnost na metr čtvereční sice není tak dobrá, neboť výhodnost se zvětšující se výměrou klesá, roste ale důvěra klientů a nastavení dobrého vztahu,“ uvedla Dolečková.

SOUVISEJÍCÍPražské arcibiskupství plánuje prodat Jindřišskou věž za 100 mil Kč Praze

Výnosnost z pronájmu se podle ní bude po dostavění většího počtu bytů pohybovat mezi 3,5 až 4,5 procenty. Těchto výsledků ale arcibiskupství zatím nedosahuje kvůli vyšším vstupním nákladům a nezanedbatelným prvotním nákladům na rozjezd samotné platformy XPlace. Katolická církev momentálně hledá způsoby jak si zajistit vlastní financování. V roce 2043 skončí státní výplata náhrad za nevydaný majetek v komplexním majetkovém narovnání z roku 2013. Katolické církvi se navrátil majetek za 75 miliard korun. Nejde proto o byty určené pro zaměstnance církve, kněze nebo o sociální bydlení.

„Zisk z pronájmů je určen kompletně na podporu hlavní činnosti arcibiskupství pražského, tedy duchovní službu, podporu církevního školství nebo alespoň základní údržbu kostelů a také na velice důležitou podporu farností. Sociální bydlení je otázkou našich charit,“ dodala ekonomka arcibiskupství.

XPlace na výstavbě bytů spolupracuje s developery Finep, Trigema či VPP Group. Některé byty dostalo arcibiskupství směnou za pozemky, které neumělo samo využít. Tímto způsobem získalo od největšího českého rezidenčního developera Central Group 100 bytů ve Zličíně a na Střížkově. Podle Dolečkové arcibiskupství momentálně vyhledává další příležitosti nových projektů v dojezdové vzdálenosti od Prahy, konkrétně ve Středočeském kraji v okolí měst Kolín, Beroun a Kladno.

Arcibiskupství provozuje také 103 bytů v Jaselské ulici v Dejvicích. V jednom z nich si zařídil kancelář bývalý prezident Miloš Zeman. Byt si pronajal spolek Přátelé Miloše Zemana, který mu po roce 2008 pomáhal s návratem do politiky a později i s prezidentskou kampaní. Úřad městské části Praha 6 prověřoval provoz kanceláře, byt je zkolaudován k bydlení. Podle úřadu ale nebyl spáchán přestupek, a pokud jsou jen některé návštěvy v bytě pracovní, není třeba nová kolaudace na kancelář.

XPlace je platforma vlastněná arcibiskupstvím pražským zprostředkovávající nájemné bydlení. Servisní organizace má v tuto chvíli osm zaměstnanců. Účetní uzávěrka službu čeká až v příštím roce, v tuto chvíli nesplňovala zákonné podmínky pro její povinné sestavení. Arcibiskupství pražské se za rok 2022 dostalo do zisku 213 milionů korun. XPlace tvoří v jeho portfoliu aktiv přibližně deset procent. Největší část, přibližně 40 procent, tvořily výdělky z lesů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář