Představitelé SRC navštívili Ukrajinu a odsoudili nespravedlivou válku Ruska 

Světová rada církví (SRC) vyjádřila solidaritu svého celosvětového společenství s ukrajinským lidem při setkání s církvemi a státními institucemi během návštěvy Ukrajiny, které proběhlo ve dnech 1. – 5. srpna.

V době, kdy ruská válka proti Ukrajině pokračuje již šestým měsícem, navštívila delegace SRC vedená úřadujícím generálním tajemníkem SRC Rev. Ioanem Saucou Ukrajinu, aby vyslechla zástupce místních církví i státních institucí zabývajících se náboženskými otázkami a zajistila účast ukrajinských církví na nadcházejícím shromáždění SRC v Karlsruhe.

„Když trpí jedna část těla, trpí s ní všechny části. Jsme solidární se všemi, kdo na Ukrajině trpí,“ řekl Sauca a zopakoval prohlášení ústředního výboru SRC z 18. června 2022. Prohlášení vyjádřilo politování nad nezákonnou invazí, kterou Ruská federace zahájila na území svého souseda, suverénního státu, a která má za následek děsivé ztráty na životech, ničení a vysídlování obyvatel Ukrajiny.

SOUVISEJÍCÍUkrajinská církev žádá kvůli herezi odchod patriarchy Kirilla

Během návštěvy se delegace setkala s Ukrajinskou radou církví a náboženských organizací, která zastupuje křesťanské denominace na Ukrajině a také židovské a muslimské komunity a slouží jako aktivní platforma pro dialog a vztahy se státem.

S důrazem na pozvání k účasti na nadcházejícím shromáždění SRC se delegace 3. srpna setkala s metropolitou Epifanijem z Pravoslavné církve Ukrajiny a dalšími představiteli církve.

Dne 4. srpna se Sauca setkal s metropolitou kyjevským a celé Ukrajiny Onufryjem z Ukrajinské pravoslavné církve.  

Během návštěvy se delegace SRC na setkáních s různými státními institucemi dozvěděla mnoho informací o probíhající válce na Ukrajině. Mezi ně patřila setkání s Oleksandrem Tkačenkem, ministrem kultury a informační politiky Ukrajiny, Olenou Bogdanovou, vedoucí Státní služby Ukrajiny pro národnostní otázky a svobodu svědomí, a Oleksijem Dněprovem, zástupcem vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny.

Na všech setkáních Sauca zdůraznil význam účasti ukrajinských církví na nadcházejícím shromáždění SRC v Karlsruhe, které bude příležitostí pro obyvatele Ukrajiny oslovit celosvětové společenství, sdílet se a společně se modlit za ukončení války a obnovení spravedlivého míru na Ukrajině.

Během návštěvy Ukrajiny Saucu doprovázeli Rev. Dr. Odair Pedroso Mateus, zástupce generálního sekretáře SRC a ředitel Komise pro víru a řád, a Ivars Kupcis, pracovník SRC pro komunikaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Zdroj: WCC Datum: 8. sprna 2022 Foto: Ivars Kuocis – WCC

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář