Křesťan dnes

Přehlídka Paschalia Olomucensia letos nabídne celodenní čtení Bible i výstavy

Olomouc – Čtyřiadvacetihodinové čtení Bible, výstavu v křížové chodbě kostela sv. Michala či výstavu uměleckých návrhů na pamětní minci připomínající olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochu nabídne letošní ročník přehlídky Paschalia Olomucensia. Festival již 11 let připomíná Olomoučanům nejdůležitější křesťanské svátky různými kulturními akcemi. Letošní body programu potrvají v Olomouci až do poloviny května, řekl ČTK pořadatel akce Josef Kořenek.

Hlavním bodem přehlídky bude i letos čtyřiadvacetihodinové čtení Bible. Texty se budou číst od pondělí 3. dubna od 17:00 do úterý 4. dubna 17:00 v kapli sv. Jeronýma v prvním patře olomoucké radnice. „Touto akcí jsme inspirovali již také Opavu, kde budou číst lidé bibli obdobným způsobem po dobu 24 hodin,“ uvedl Kořenek. O čtení úryvků ze Starého i Nového zákona bývá podle pořadatelů velký zájem, každoročně se akce účastní kolem 300 lidí. Do čtení se pravidelně zapojují nejen politici nebo akademici, ale také sportovci, studenti či zástupci občanských iniciativ.

SOUVISEJÍCÍOlomoucký Arcibiskupský palác zahajuje sezonu, nabídne v ní čtyři výstavy

Paschalia Olomucensia připomene letos také několik výročí a událostí. U příležitosti loňského úmrtí papeže Benedikta XVI. pořadatelé připravili již tento měsíc výstavu v křížové chodbě kostela sv. Michala s názvem Benedikt XVI. v České republice. Autorem výstavy je olomoucký fotograf Filip Kotek, který byl oficiálním fotografem České biskupské konference při návštěvě papeže v ČR v roce 2009.

Letošní ročník akce připomene také 75. výročí svěcení olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy. Pořadatelé přehlídky k tomuto výročí chystají na 6. května diecézní pouť v katedrále svatého Václava. „V kryptě bude poté výstava odlitků návrhů na pamětní minci, kterou vydala Česká národní banka,“ doplnil pořadatel akce. Arcibiskupovi bude věnována také výstava v Arcibiskupském paláci, doplnil.

Paschalia Olomucensia připomene také 100. výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa, poslance a senátora Antonína Cyrila Stojana. „Byl poslancem a senátorem, přítelem prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka, čestným občanem více než sta obcí a měst v naší zemi, budovatelem chrámů a kostelů,“ doplnili pořadatelé. Ve venkovních prostorech areálu katedrály svatého Václava bude při této příležitosti v květnu instalována socha uměleckého řezbáře, činnost arcibiskupa připomene také výstava.

Přehlídka Paschalia Olomucensia se letos uskuteční pojedenácté. Program provází postním a velikonočním obdobím nejen v samotném městě Olomouci, ale v celém kraji. Více informací je na stránkách akce www.paschaliaolomucensia.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Olomouc

Exit mobile version