Prestižní Cenu Karla Velikého získává šéf Evropské konference rabínů

Cáchy – Prestižní Cenu Karla Velikého za letošní rok získává předseda Evropské konference rabínů Pinchas Goldschmidt. Dnes o tom informovali zástupci Společnosti Karla Velikého. Spolu s Goldschmidtem ocenění získávají i židovská společenství v Evropě.

Společnost Karla Velikého uvedla, že letošní volba laureátů má být signálem, že v Evropě není místo pro antisemitismus. Po útocích Hamásu na Izrael a následné izraelské vojenské odvetě proti tomuto palestinskému teroristickému hnutí ovládajícímu Pásmo Gazy v mnoha evropských zemích výrazně přibylo antisemitsky motivovaných trestných činů, připomíná agentura DPA.

SOUVISEJÍCÍ Italští rabíni kritizovali papeže za jeho setkání s Izraelci a Palestinci

Podle pořadatelů ceny se Goldschmidt vždy zasazoval o to, aby v Evropě mohli vedle sebe žít lidé nejrůznějšího náboženského a kulturního původu.

Goldschmidt je rodákem ze Curychu, který působil nejdříve v Izraeli, odkud se v roce 1989 přesunul do Sovětského svazu, aby tam po pádu komunismu přispěl k obnově židovského života. Od roku 1993 byl vrchním moskevským rabínem. Po ruskému vpádu na Ukrajinu předloni v únoru se vzepřel požadavku, aby invazi schválil, a naopak se proti ní vymezil. Moskvu opustil. V čele Evropské konference rabínů stojí od roku 2011.

Goldschmidt se zasazuje o mezináboženský dialog. Loni v listopadu se sešel s papežem Františkem, aby spolu probrali situaci na Blízkém východě.

Cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za zásluhy o Evropu a evropské sjednocení. Jejím loňským laureátem je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a spolu s ním ukrajinský lid. V roce 1991 ji získal tehdejší československý prezident Václav Havel. K nositelům ocenění patří také někdejší britský premiér Winston Churchill, bývalí němečtí kancléři Konrad Adenauer a Angela Merkelová nebo bývalý americký prezident Bill Clinton.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. ledna 2024 Foto: Wikipedie – rabín Pinchas Goldschmidt

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář