Při ruském útoku na Oděsu byla poničena nejvýznamnější pravoslavná katedrála ve městě

Kyjev – Noční ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 22 zraněných, mezi nimiž jsou čtyři děti. Informovala o tom agentura AP a ukrajinská média. Při útoku bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější pravoslavná katedrála ve městě. Jeden ze zraněných, sedmnáctiletý mladík, je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. „Vámi požehnaná raketa zasáhla přímo oltář,“ vzkázal podle stanice BBC oděský arcibiskup Viktor moskevskému patriarchovi a vedení ruské pravoslavné církve.

V přístavním městě, na které mířily ruské rakety, se v noci na dnešek ozvala série výbuchů. Podle gubernátora oblasti Oleha Kipera exploze poškodily přístavní infrastrukturu a šest obytných budov. V jedné z nich uvízli v bytech obyvatelé a záchranáři je museli vyprošťovat, napsala agentura AP.

SOUVISEJÍCÍPapež znovu vyzval k boji proti klimatickým změnám a k míru na Ukrajině

Vážné škody utrpěl i Chrám Proměnění Páně (Preobraženská katedrála); na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak stavba hoří. „Rozsah škod je obrovský, polovina katedrály je teď bez střechy,“ řekl podle AP duchovní Andrij Palčuk. Z budovy, jejíž podlaha byla při hašení zaplavena vodou, zaměstnanci katedrály vynesli dokumenty a řadu cenných předmětů. Ze sutin byla vytažena i ikona patronky města. Palčuk uvedl, že katedrála dostala přímý zásah raketou, která pronikla až do suterénu.

„Rusko systematicky ničí pravoslavnou církev na Ukrajině a její budovy,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru v reakci na nejnovější noční útok. „Nastolíme to příštím jednání Rady bezpečnosti OSN na Ukrajině, aby bylo jasné, že Rusko je jedinou hrozbou pro ukrajinské pravoslaví,“ dodal.

Rusové za nynější války už zničili více než 80 chrámů pravoslavné církve dříve podřízené moskevskému patriarchátu a poškodili jich více než dvě stovky, a to i v oblastech, kde se nevedou boje. Zničili také osm klášterů a sedm jich poškodili. Zranění utrpěly více než dvě desítky duchovních „ruské církve na Ukrajině“, tvrdí ukrajinská média.

„Kvůli vaším osobním ambicím jste ztratili ukrajinskou pravoslavnou církev a další církve v zemích ‚svaté Rusi‘,“ vzkázal v reakci na poničení katedrály oděský arcibiskup Viktor moskevskému patriarchovi Kirillovi a dalším členům vedení ruské pravoslavné církve. „Zdráhám se oslovit vás jako otce, protože jste otec, který vydal své děti na smrt, na vraždění,“ dodal na adresu Kirilla, který opakovaně podpořil válku ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině.

SOUVISEJÍCÍ Jak válka na Ukrajině ovlivňuje růst slovanské církve v USA

Katedrála se nachází v centru Oděsy, které letos Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila na seznam světového dědictví v ohrožení. Ukrajina dnešní poničení katedrály označila za válečný zločin.

UNESCO odsoudilo „brutální útoky ruských sil“. „Toto strašné ničení znamená novou eskalaci násilí proti kulturnímu dědictví Ukrajiny,“ uvedla ředitelka Audrey Azoulayová podle agentury AFP. Vyzvala Rusko ke konkrétním krokům, aby dostálo svým závazkům vyplývajícím z mezinárodního práva.

Ruský útok podle předběžných údajů poškodil 25 architektonických památek, uvedly úřady podle listu Ukrajinska pravda. „Rusové záměrně namířili své rakety na historické centrum,“ napsala oblastní správa v aplikaci telegram a vypočítala poškozené památky. „Vše, co vytvořili velcí architekti, nyní ničí cynické bestie,“ dodala.

Ruský útok poškodil v Oděse více než čtyři desítky budov, včetně pěti zařízení pro děti předškolního věku, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na radnici přístavního města.

Další lidé zahynuli v sobotu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko informoval o čtyřech mrtvých a 11 zraněných po ruských útocích na několik obcí.

Sedmdesátiletá žena utrpěla zranění při dnešním bombardování vsi Kučerivka v Charkovské oblasti, uvedla Ukrajinska pravda s odvolánímna oblastní úřady.

Na Oděskou oblast Rusové v noci na dnešek vypálili podle ukrajinské armády 19 raket, z nichž devět zlikvidovala protivzdušná obrana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil za „útok ruských teroristů na Oděsu“ odplatu.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v oblasti Oděsy zasáhlo cíle, kde nepřítel „připravoval teroristické útoky“, a že všechny tyto cíle byly zničeny. Ministerstvo zároveň popřelo, že by ruská raketa zasáhla katedrálu. Podle ruského ministerstva pravděpodobně budovu poškodil dopad ukrajinské protivzdušné střely.

Rusko vytrvale útočí na Oděsu poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Ty i ve válečných podmínkách a za pokračujících bojů na Ukrajině umožňovaly vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla ochrana nákladních lodí využívajících tří ukrajinské přístavy – Oděsu, Čornomorsk a Južne. Předchozí ruské útoky z tohoto týdne ochromily značnou část infrastruktury užívané pro export v Oděse a Čornomorsku a podle ukrajinského ministerstva zemědělství zničily 60.000 tun obilí.

Moskva útoky na Oděsu rovněž označuje za odvetu za poškození Krymského mostu v noci na pondělí, z něhož ruská vláda viní Ukrajinu. Most spojuje okupovaný Krym s ruskou pevninou a je významnou trasou pro zásobování ruských jednotek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. července 2023 Foto: Pixabay – pravoslavná katedrála v Oděse

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář