Případ křesťanky z Indonésie změnil pravidla pro nošení oblečení na školách

V lednu tohoto roku došlo k incidentu, kdy dívka z křesťanské rodiny studující na střední odborné škole v Padangu, největším městě indonéské Západní Sumatry, byla opakovaně žádána, aby ve třídě nosila hidžáb. Když odmítla, byli rodiče pozváni do školy. Na případ na své facebookové stránce upozornila HateFree Culture.

Schůzku s vedením školy si rodiče dívky nahrávali a následně zveřejnili na sociálních sítích, kde záznam vzbudil ostré reakce. Vedení školy na nahrávce totiž trvalo na dodržování pravidla, že všechny studentky, včetně nemuslimských, musí nosit šátek.

„Téměř každý den byla moje dcera předvolávána za to, že nenosí šátek. Odpovídala, že není muslimka,“ uvedl podle BBC k případu její otec, Elianu Hia, a dodal, že pokud by dceru nutil k nošení šátku, lhal by tak o její identitě. Ředitel školy se na tiskové konferenci omluvil a uvedl, že studenti se budou moci oblékat podle vlastního náboženského vyznání.

Minulou středu pak bylo rozhodnuto o zrušení povinného nošení hidžábu na školách. Ministr pro náboženské záležitosti Yaqut Cholil Qoumas uvedl pro média, že náboženství nepodporují konflikty ani neospravedlňují neférové jednání vůči těm, kteří jsou odlišní. Zrušení povinného zahalování ve státních školách uvítal Andreas Harsono, výzkumník z organizace Human Rights Watch, který připomněl, že povinné nošení šátku bylo platné na půdě škol ve více než 20 indonéských provinciích. „Mnohé státní školy vyžadují po studentkách i vyučujících ženského pohlaví nosit hidžáb, který až příliš často podněcuje šikanu, zastrašování, sociální tlaky a v některých případech nucenou rezignaci,“ dodal.

Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí. Oficiálně uznává šest náboženství a pluralismus ukotvila ve své státní filozofii. Školy mají nyní 30 dní na zrušení dosud platných omezení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. února 2021 Foto: Unsplash – ilustrační


Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář