Přítomnost ortodoxních židů na Chrámové hoře vyvolala nepokoje

Jeruzalém – Stovky ultranacionalistických židů se v nedeli v doprovodu izraelské pořádkové policie shromáždily na Chrámové hoře v Jeruzalémě, která je posvátným místem pro židovství i islám. S pořádkovými silami se následně střetli muslimští věřící, které rozlítila přítomnost nemuslimů v době ramadánu, uvedla agentura Reuters.

Provokativní akce ortodoxních židovských studentů přišla v poslední dny měsíce ramadánu, kdy se davy muslimů přicházejí modlit k mešitě Al-Aksá, napsal Reuters. Mešita je třetím nejsvětějším místem Islámu a nemuslimové sem mají zakázán přístup již od roku 1187.

Policie použila slzný plyn a gumové náboje při rozhánění muslimských věřících, z nichž někteří za pokřiku „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký) házeli kameny a židle ve chvíli, kdy procesí židů procházelo promenádou před mešitou Al-Aksá. Jeden Palestinec utrpěl po zákroku policie zranění hlavy, další museli vyhledat lékařskou pomoc poté, co se nadýchali dráždivého plynu.

Ředitel mešity Al-Aksá Omar Kisvání řekl, že izraelské úřady porušily dosavadní praxi, kdy se v posledních deseti dnech ramadánu takovéto návštěvy nepovolují. Dodal, že akce nebyla se zástupci muslimů dopředu konzultována.

Dnešek padl na výročí izraelského národního státku Dne Jeruzaléma, který připomíná sjednocení města v průběhu šestidenní války v roce 1967. Židovští poutníci při něm obvykle procházejí místy někdejších dvou biblických svatyň na Chrámové hoře.

Izraelská policie udržuje na místě přísná bezpečnostní opatření od pátečního útoku mladého Palestince s nožem, který v Jeruzalémě zranil dva Izraelce předtím, než ho zastřelili izraelští vojáci. Ve stejný den se v mešitě Al-Aksá konala bohoslužba, na níž si desetitisíce přítomných vyslechly pobídku k odporu proti izraelské kontrole tohoto místa.

Spory o Chrámovou horu jsou jedním z ústředních bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael považuje celý Jeruzalém, včetně jeho východní části zabrané v roce 1967, za své hlavní město. Palestinci naopak chtějí Východní Jeruzalém za hlavní město svého budoucího státu složeného ze Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Co to znamená „provokativní akce ortodoxních židovských studentů“? Že to bylo o ramadánu? Kdyby se u našeho kostela o Velikonocích sešli muslimové, tak bych po nich určitě neházel kamení a židle a nekřičel „Ježíš je veliký“.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář