Proruský Donbas brojí proti evangelikálům, zakázal tři sbory

Neuznaná Doněcká lidová republika (DPR) na východě Ukrajiny zakázala letos v létě činnost tří protestantských sborů. Jeden z těchto sborů se i nadále setkává a snaží se získat registraci.

Nejnovější změna zákona o náboženství podle norského portálu Forum 18 omezuje aktivity náboženských skupin. Ministr kultury v červnu nařídil hudebním a dalším uměleckým institucím vystavit seznamy zakázaných knih a organizací. Nedávno jsme informovali, že na seznam „extrémistické literatury“ se dostala díla Charlese Spurgeona nebo Billyho Grahama.

Rebelové na východě Ukrajiny tvrdí, že k těmto krokům dochází „s cílem odstranit porušení“ náboženského zákona. Generální prokuratura v Doněcku nařídil úřadům v městě Jenakievo, aby zakázaly činnost tří evangelikálních společenství, včetně jednoho baptistického sboru.

SOUVISEJÍCÍHrozí největší církevní rozkol od roku 1054?

Členové široké škály náboženských komunit ze strachu před odvetou raději o své situaci neinformují. Portál Forum 18 zjistil, že věřící se obávají setkávat také na soukromých bohoslužbách po domech, aby předešli zatčení a další perzekuci.

Povstalecké úřady zabavily četné bohoslužebné prostory, které patřily baptistům, jehovistům nebo mormonům. Proruští rebelové se zmocnili částí ukrajinské Doněcké oblasti v dubnu 2014 a vyhlásili Doněckou lidovou republiku, které je ekonomicky závislá na Rusku, které obě separatistické republiky podporuje také vojensky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář