Průzkum: Třetina Američanů jsou křesťanští nacionalisté a většina z nich jsou bílí evangelikálové

Nový průzkum ukázal, že méně než třetina Američanů, tedy 29 %, se řadí mezi křesťanské nacionalisty a dvě třetiny z nich se označují za bílé evangelikály.

Studie, které se zúčastnilo 6 212 občanů a který provedly Public Religion Research Institute a Brookings Institution, je dosud nejrozsáhlejším průzkumem, který zjišťuje velikost a rozsah křesťanského nacionalistického přesvědčení.

SOUVISEJÍCÍPředseda Luteránské synody v Missouri vyzývá k exkomunikaci bílých nacionalistů

Průzkum zjistil, že 10 % Američanů jsou zapřísáhlí křesťanští nacionalisté, skupina, kterou průzkum označuje slovem přívrženci, zatímco dalších 19 % s křesťanskými nacionalistickými ideály sympatizuje.

Mezi bílými evangelikálními protestanty jsou téměř dvě třetiny buď přívrženci, nebo sympatizanti bílého křesťanského nacionalismu. Podpora křesťanského nacionalismu je výrazně menší mezi asijsko-americkými, rasově smíšenými, černošskými a hispánskými protestanty. Naproti tomu většina bílých protestantů hlavní linie, katolíků, židů, příslušníků jiných nekřesťanských vyznání a neangažovaných Američanů křesťanský nacionalismus odmítá nebo většinou odmítá. (Průzkum je nazývá „skeptiky“ a „odmítači“.)

Religion News Service píše, že pozornost věnovaná křesťanskému nacionalismu v posledních několika letech prudce vzrostla, zejména po útoku na americký Kapitol. Tento termín označuje náboženský a politický systém víry, který tvrdí, že Spojené státy byly založeny Bohem jako křesťanský národ. V průzkumu byli příznivci křesťanského nacionalismu identifikováni na základě odpovědí na pět výroků, mezi něž patří např: „Spojené státy by měly být prohlášeny za křesťanský národ“ a „Bůh povolal křesťany, aby vykonávali vládu nad všemi oblastmi americké společnosti“. Poté jim bylo přiřazeno místo na stupnici křesťanského nacionalismu.

Na rozdíl od jiných studií, které naznačovaly, že křesťanští nacionalisté chodí do kostela pouze nominálně, průzkum PRRI/Brookings ukázal, že křesťanští nacionalisté jsou výrazně častěji než ostatní Američané spojeni s církvemi a tvrdí, že náboženství je v jejich životě důležité.

„Existuje silná pozitivní korelace mezi frekvencí navštěvování církve a pravděpodobností, že se člověk hlásí ke křesťanskému nacionalismu nebo s ním sympatizuje,“ řekl podle Religion News Service Robert Jones, prezident a zakladatel PRRI. „U přívrženců křesťanského nacionalismu je na rozdíl od jeho odpůrců více než šestkrát vyšší pravděpodobnost, že budou týdně navštěvovat církev.“

Naprostá většina Američanů (70 %) si nemyslí, že by vláda měla prohlásit Ameriku za křesťanský národ. A téměř 60 % si nemyslí, že by její zákony měly být založeny na křesťanských hodnotách. Většina Američanů (73 %) uvedla, že dává přednost tomu, když jsou v zemi zastoupena různá náboženství, nejen křesťanství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. březen 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář