Předseda Luteránské synody v Missouri vyzývá k exkomunikaci bílých nacionalistů

„Tohle je zlo. Odsuzujeme to ve jménu Krista,“ píše prezident LCMS Matthew Harrison.

Předseda Luteránské synody v Missouri vyzval k exkomunikaci neukázněných zastánců nadřazenosti bílé rasy v řadách církve, čímž pokáral snahu extremistů o získání vlivu v konzervativní luteránské denominaci.

SOUVISEJÍCÍNezdravý nacionalismus ohrožuje církev. Podle Browna se evangelikálové stali posedlí politikou 

V dopise z 21. února prezident LCMS Matthew Harrison uvedl, že byl „šokován, když se nedávno dozvěděl, že několik členů sborů LCMS propaguje radikální a nekřesťanské, krajně pravicové názory prostřednictvím Twitteru a dalších sociálních sítí“. Poznamenal, že krajně pravicoví členové způsobují sborům „místní rozvrat“, a tvrdil, že vedení LCMS a diakonie se staly obětí internetových výhrůžek, z nichž některé označil za „vážné“.

„Tohle je zlo. Odsuzujeme to ve jménu Krista,“ píše podle Religion News Service Harrison.

Harrison dále kárá „strašné a rasistické učení takzvané ‚alt-right'“ a vyjmenovává ideologie, jako jsou „nadřazenost bílé rasy, nacismus, podpora otrokářství, odpor proti mezirasovým manželstvím, ženy jako majetek, fašismus, smrt pro homosexuály, dokonce genocida“.

Poznamenal, že ačkoli LCMS „není shora řízenou institucí“, bude spolupracovat s místními pastory a oblastními předsedy, „aby se touto záležitostí zabývali všude tam, kde se mezi námi objeví, a odmítli ji“. S odvoláním na Písmo vyzval ty, kdo šíří nenávistné ideologie, aby činili pokání.

„Tam, kde tato výzva k pokání není vyslyšena, musí dojít k exkomunikaci,“ píše.

Religion News Service dále píše, že dopis přichází v návaznosti na článek, který tento měsíc zveřejnila antifašistická skupina Machaira Action a který tvrdí, že v luteránské církvi „vzniká frakce bílých supremacistů“. V příspěvku byl zmíněn Corey Mahler, který je údajně již léta aktivní v krajně pravicových kruzích a na Twitteru píše o bílé rase a „bělošské genocidě“. Mahler se rovněž označuje za křesťanského nacionalistu.

Na otázku, zda bude Mahler exkomunikován, zástupce církve v Tennessee, kterou údajně navštěvuje, uvedl, že záležitost je řešena interně, ale odmítl ji blíže komentovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář