Průzkum ukázal, že evangelikálové jsou největší podporovatelé Izraele 

Podle nového průzkumu od Pew Research Center o postojích Američanů mají republikáni a ti, kteří se přiklánějí k Republikánské straně, mnohem pozitivnější názor na Izrael a jeho vládu než demokraté – 78 % republikánů hodnotí izraelský lid pozitivně ve srovnání s 60 % demokratů.

Největší podporovatelé Izraelce jsou bílí evangelikálové, z nichž většina jsou hrdí republikáni. Až 86 % bílých evangelikálů uvedlo, že mají k Židům vřelý vztah – více než kterákoli jiná křesťanská skupina. Pro srovnání, pouze 58 % černošských protestantů má k Izraelcům pozitivní vztah.

SOUVISEJÍCÍŽidovské organizace odsuzují americké presbyteriány za rezoluci, která nazývá Izrael státem apartheidu 

Religion News Service píše, že celkově průzkum provedený v březnu mezi 10 441 dospělými Američany ukázal, že dvě třetiny populace vyjadřují alespoň trochu příznivý názor na izraelský národ. Ukázal však také mírný příklon k Palestincům, a to mezi mladšími Američany. 

Stejně jako v mnoha jiných politických otázkách (potraty, imigrace, rasové otázky, zbraně) se bílí evangelikálové svými názory odlišují od ostatních náboženských skupin. Pokud jde o Izrael, zdá se, že tyto názory jsou pevně zakořeněny v jejich víře.

Průzkum zjistil, že 70 % bílých evangelikálů věří, že Bůh dal židovskému národu zemi Izrael. Pro srovnání, podle průzkumu Pew z roku 2020, který položil podobnou (ale ne totožnou) otázku, se pouze 32 % amerických Židů domnívá, že Bůh dal území Izraele židovskému národu.

SOUVISEJÍCÍ – Bývalý hlavní moskevský rabín varoval před nárůstem antisemitismu v Rusku

„Je to důležité pro jejich teologický narativ,“ řekla RNS Arielle Levitesová z Univerzity George Washingtona, s odkazem na bílé evangelikály. „Je to důležité pro jejich vlastní pochopení dějin.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Religion News Service dále připomíná, že mnoho evangelikálů považuje vznik Izraele v roce 1948 za naplnění biblického proroctví, které mělo předznamenat Ježíšův návrat.

Asi nepřekvapí, že evangelikálové dosáhli nejnižšího čísla v hodnocení Palestinců (37 %), a to i přesto, že někteří Palestinci žijící v USA se hlásí ke křesťanství (většina jsou muslimové).

Bílí evangelíci jsou také náboženskou skupinou, která nejčastěji vyjadřuje velmi nebo spíše příznivý názor na izraelskou vládu (68 %), ve srovnání s katolíky (50 %), bílými protestanty, kteří nejsou evangelikály (51 %), černošskými protestanty (43 %) a nábožensky neangažovanými lidmi (31 %). Průzkumu se nezúčastnil dostatečný počet respondentů z řad židů, muslimů nebo jiných náboženských tradic, aby bylo možné informovat o jejich odpovědích.

Průzkum, druhý svého druhu od roku 2019, také zjistil rostoucí generační rozdíly, přičemž mladší Američané mají k Palestincům mnohem vřelejší vztah. Američané ve věku 30 let a mladší vnímají Palestince o něco příznivěji než Izraelce (61 % oproti 56 %). Celkem 67 % Američanů vyjádřilo příznivý názor na Izraelce a 52 % na Palestince.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář