Psal projevy pro Bushe. Zemřel vlivný evangelikál, který věřil, že politika se může dělat i slušně   

Michael Gerson, evangelikální publicista a autor projevů, který věřil, že se politika může dělat slušně a s integritou, zemřel ve čtvrtek ve věku 58 let. V roce 2013 mu byla diagnostikována rakovina ledvin.

Gerson vytvářel pro George W. Bushe politický jazyk, které byl inspirovaný vírou. Spojil teologickou vizi morálního cíle s praktickým politickým programem – a přitom vytvořil některé z nejpamátnějších frází této éry, včetně „armády soucitu“ a „osy zla,“ informuje magazín Christianity Today. 

I když klíčové věty nebo většinu projevu psal někdo jiný v Bílém domě, vzpomínal jeden z kolegů, „Mikeova koncepční architektura byla vždy nepostradatelná“.

Ve dnech po teroristických útocích z 11. září byl Gerson popisován jako „muž, jehož slova pomohla uklidnit národ“. O několik let později ho časopis Time označil za jednoho z nejvlivnějších amerických evangelikálů.

SOUVISEJÍCÍZemřel profesor Nového zákona Gordon Fee. Evangelikály učil vnímat hloubku Písma 

Psaní projevů považoval za důležité poslání.

„Většinou píšete pro titulky příštího dne,“ řekl jednou. „Za pár okamžiků píšete pro americké dějiny. … A pak může přijít chvíle – stát se vám to může jen jednou nebo dvakrát, kdy píšete pro anděly.“

O politiku se mladý Gerson začal zajímat během prezidentské kampaně Jimmyho Cartera. Líbilo se mu, jak otevřeně Carter hovořil o své křesťanské víře, a viděl v něm protiklad korupce v Bílém domě za vlády Richarda Nixona.

Podle Christianity Today navštěvoval Gerson křesťanskou střední školu a poté zamířil na Georgetownskou univerzitu studovat domácí a zahraniční politiku, ale po roce poznal, že se vydal špatnou cestou. Přestoupil na Wheaton College, kde získal bakalářský titul z teologie.

Po ukončení studia plánoval jít do Fullerova teologického semináře a věnovat se akademické teologii. V posledním ročníku mu však zavolal Chuck Colson, Nixonův spolupracovník, který prošel náboženskou zkušeností a stal se znovuzrozeným evangelikálem. Colson si přečetl Gersonův sloupek o Matce Tereze a pozval ho do Washingtonu, aby mu pomohl napsat knihu Kingdoms in Conflict.

Po několika letech strávených s Colsonem Gerson viděl, že si nemusí vybírat mezi vírou a politikou. Mohl se rozhodnout pro teologii, na které mu tolik záleželo, a aplikovat ji ve veřejném prostoru.

V knize, kterou napsal společně s přítelem a kolegou, evangelikálním publicistou Petem Wehnerem, Gerson uvedl, že dospěl k přesvědčení, že „politika je říší nutnosti; politika je říší naděje a možností; politika může být říší vznešenosti“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Gerson začal pracovat pro republikánského senátora Dana Coatse z Indiany, spolužáka z Wheatonu, kterého označil za nejslušnějšího a nejpokornějšího člověka v politice. Pracoval pro něj jako ředitel komunikačního oddělení až do prezidentské kampaně v roce 1996, kdy odešel pracovat jako autor projevů pro republikánského kandidáta Boba Dolea.

Od obou mužů se podle svých slov naučil „konzervatismu obecného dobra, který prohlašuje, že je třeba orientovat naši politiku na lidi, kteří nás možná ani nebudou volit“.

V roce 1999 byl Gerson požádán, aby pomohl texaskému guvernérovi kandidovat na prezidenta. Přátelé a kolegové později žertovali, že o tom vyprávěl, jako by šlo o povolání apoštola. „Byl to docela přesvědčivý rozhovor,“ vzpomínal Gerson. Zvláště se mu líbily Bushovy plány v oblasti vzdělávání a reformy sociálního zabezpečení založené na víře.

„Myslím, že Bush evangelikály přirozeně přitahoval jako někdo, kdo sdílí mnoho jejich priorit,“ řekl CT. „Přinesl širší program než jsou tradiční konzervativní témata. Byl schopen plnit nejen tradiční republikánskou ekonomickou agendu, ale také iniciativu v oblasti HIV/AIDS,“ cituje Gersona magazín Christianity Today. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20 listopadu 2022 Foto: Condoleeza Riceová, Michael Gerson a George W. Bush

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář