Rabín vyzval věřící, aby nelíbali jeruzalémskou Zeď nářků

Jeruzalém – Jeruzalémský rabín v pondělí ve snaze omezit šíření nového koronaviru v Izraeli vyzval židy, aby nelíbali kameny Zdi nářků. Informovala o tom agentura Reuters. Židé mezi kameny ve Zdi nářků dávají ruličky papíru s přáními a modlitbami. Líbat Zeď nářků není považováno za náboženskou povinnost, část věřících to ale dělá jako důkaz oddanosti Bohu. Izrael dosud evidoval 255 případů nákazy koronavirem, dalších 39 nemocných bylo zaznamenáno na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Palestinské Pásmo Gazy žádné nakažené nehlásilo.

Zeď nářků, známá také jako Západní zeď, je nejposvátnějším místem, kde se židé v Jeruzalémě mohou modlit. Objekt je pozůstatkem druhého chrámu, který nechal přebudovat král Herodes Veliký, jenž vládl v Judeji pravděpodobně v letech 37 až 4 před naším letopočtem. V roce 70 našeho letopočtu byl chrám zničen Římany.

Minulý týden izraelský rabinát vyzval věřící, aby v rámci opatření, jež mají zabránit šíření koronaviru, ke Zdi nářků nechodili. Někteří věřící se ale na místo chodí modlit i nadále, přestože úřady limitovaly počet lidí u Zdi nářků na deset.

„Nelíbejte kameny Západní zdi,“ vyzval dnes židy rabín Šmuel Rabinovič, který má objekt na starosti. Rabín doplnil, že by si věřící od sebe měli udržovat odstup a dodržovat hygienická nařízení.

Zeď nářků je v těsné blízkosti komplexu, který je známý jako Chrámová hora či arabsky Harám aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Nachází se na něm mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. Nadace, která památky na Chrámové hoře spravuje, je nechala kvůli koronaviru do odvolání uzavřít a vyzvala muslimy, aby se modlili venku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 17, března 2020  Foto: Wikimedia Commons – Zeď nářků

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář